e-ticaret NACE kodu ne? İTO NACE kodu sorgulama nasıl yapılır?

Firmaların hangi alanda faaliyet gösterdiklerini belirten NACE kodu e-ticaret sektöründe alım satım yapan kişiler tarafından da kullanılıyor. Bu alanda bir şirket kurmak isteyen kişiler NACE kodunu nereden öğrenilecekleri konusunda kararsız kalabiliyor. Peki, e-ticaret NACE kodu nedir, NACE kodu sorgulama nasıl yapılır?

Belirli sektörlerde faaliyet gösteren firmaların hangi alanda iş yaptığını tespit etmek amacıyla çeşitli kodlar bulunuyor. Bu kodlardan biri de uluslararası alanda da işe yarayan NACE kodu uygulaması. Peki, hangi firmanın kodu nasıl öğrenilir?

İTO NACE kodu sorgulama nasıl yapılır?

İstanbul Ticaret Odası kullanıcılarına resmi internet adresi üzerinden NACE kodu sorgulama seçeneğini sunuyor. Burada “bilgibankasi.ito.org.tr” adresine girerek “faaliyet konusuna göre NACE kodları” sekmesine tıkladığınızda karşınıza bir arama butonu çıkacak. Arama alanına hangi alanda faaliyet gösteriyorsanız onun adını yazarak NACE kodunuzu öğrenebilirsiniz. Yaptığınız arama herhangi bir kodla eşleşmiyorsa aynı sayfa üzerinden tüm listeyi görebileceğiniz sekmeye tıklayabilir ve tek tek liste üzerinden kodları kontrol edebilirsiniz.

Sorgulama yapmak için tıklayınız…

e-ticaret NACE kodu ne?

e-ticaret alanında faaliyet gösterenlerin meslek ve faaliyet tanımlaması “Radyo, Televizyon, Posta Yoluyla veya İnternet Üzerinden Yapılan Perakende Ticaret” olarak adlandırılıyor. Bu alanın faaliyet kodu ise “47.91.14” olarak belirtilmiş durumda. Yani e-ticaretin NACE kodu 47.91.14 denilebilir.

Yerli ve yabancı e ticaret firmalarında belirli bir şirket çatısı altında satış yapacak olan firmalar “47.91.14” kodunu kullanabilirler.