İngiliz wealthtech Nucoro kabuk değiştiriyor

İngiltere merkezli wealthtech platformu Nucoro idari ve finansal açıdan yeniden yapılanma sürecine girdi. Finans kurumlarının, müşterilerine tasarruf, yatırım ve varlık yönetimi önerileri oluşturması için bulut teknolojilerinden faydalanan platform hizmeti sunan Nucoro, 2019 yılında kurulmuştu.

İskoçya’dan sermaye yatırımı

Kuruluşundan bu yana inişli çıkışlı dönemler geçiren Nucoro, 2021 yılının yaz aylarında Nucoro, Exo Investing adıyla geliştirdiği kişiselleştirilmiş portföy oluşturma ürününü Edinburgh merkezli yatırım şirketi Abrdn’e satmıştı. Yaklaşık yarım trilyon dolarlık yatırımı yöneten İskoç şirket daha sonrasında satışın iptal edildiğini duyurmuştu.

İskoç yatırım şirketi, Exo Investing’i satın almak yerine Nucoro’ya sermaye yatırımı yapmayı tercih etti. Ancak bu tutarın ne kadar olduğu ya da anlaşmanın kapsamı açıklanmadı.

Exo Investing, müşterilerin risk profillerine ve tercihlerine göre kişiselleştirilmiş portföyler oluşturmasına olanak sağlamak için yapay zeka (AI) destekli yatırım teknolojileri sunuyor.

İskoçya’dan gelen sermaye desteğinin yanı sıra Crunchbase’e göre, Nucoro son tohum finansman turundan da 19.2 milyon dolar topladı.

Üst düzey yönetimde önemli değişimler yaşandı

Nucoro CEO’su Lennart Asshoff şirketin içinde bulunduğu bu durumu değerlendirirken “Yeni stratejik zorunluluğumuza uygun olacak şekilde işletmeyi yeniden şekillendirmeye karar verdik” ifadelerini kullandı.

Finansal olarak yeniden yapılanmasının yanı sıra Nucoro, persoel ve yönetim departmanlarında da önemli değişikliklere gitti. Nucoro, 2022’nin sonunda şirkette bir yıldan biraz fazla bir süredir çalışan bir fintech veteranlarından gelir sorumlusu (CRO) Matt Cockayne ile yollarını ayırdı. Bu süre zarfında LinkedIn profiline göre pazara açılma yaklaşımını ve ekibini yeniden yapılandırdı; önceden hedeflenen dört müşteri profili yerine 1. ve 2. derece finans kurumlarından oluşan tek bir ideal müşteri profiline (ICP) odaklanmayı tercih etti.

Yakın zamanda ayrılan bir başka isim de bankacılık ve fintech ekosistemine uzun süredir hizmet veren Steve Hoy oldu. Hoy, yedi aylık kısa bir süre için Nucoro’da ortaklıklar başkanıydı.