Kur Korumalı Mevduat’ta peş peşe kritik adımlar

Örnek Resim

Cumhurbaşkanlığı ve Merkez Bankası’ndan peş peşe Kur Korumalı Mevduat hamleleri gelmeye başladı. İhracatçıların ‘özel kur’ talebine kısmi yanıt veren ve vergi istisnasını uzatan düzenlemelerin ardından KKM’de üst faiz sınırının kaldırılacağı bildirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından bankalara gönderilen yazıya göre, TCMB’nin karşı taraf olduğu kur korumalı mevduat işlemlerindeki faiz sınırı kaldırılıyor.

Yazıda bankalarca açılan vadeli Türk Lirası mevduat hesaplarına uygulanacak azami faiz oranının, TCMB tarafından belirlenen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının altında olmamak koşuluyla bankalar tarafından belirlenebileceği ifade edildi.

İhracat ve turizm gelirine destek

İhracatçıların, ‘özel kur’ talebine Merkez Bankası’ndan kısmi yanıt geldi. Firmaların Yurt Dışı Kaynaklı Dövizlerinin Türk Lirasına Dönüşümünün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ Resmi Gazete’de yayımladı.

Tebliğe göre turizm gelirleri dahil olmak üzere elde edilen ihracat gelirlerinin Merkez Bankası’nda bozdurulması halinde, TL’ye çevrilen tutarın yüzde 2’si kadar döviz desteği ödenecek.

Destek için Merkez Bankası’nın belirleyeceği süre boyunca tekrar döviz almama taahhüdünde bulunulacak. Bu taahhüdü yerine getirmeyenlerden destek tutarı faiziyle geri alınacak.

Tebliğ ile zorunlu bozdurulan dövizden fazlasına da destek verilecek. Buna göre yüzde 40’lık dilimin sattıktan sonra kalan kısmı KKM’ye dönüştürenler yüzde 2’lik destekten faydalanabilecek.

Vergi istisnası uzatıldı

Şirketlerin kur korumalı mevduattan elde ettikleri kazançlar için uygulanan kurumlar vergisi istisnası, 31 Aralık 2022 tarihli bilançolar için de geçerli olacak.

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararına göre kurumların 31 Aralık 2022 tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 31 Aralık 2023’e kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında dönüşüm kuru üzerinden çevirmeleri ve bu suretle elde edilen Türk lirası varlığı en az 3 ay vadeli Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda oluşan vade sonu kazançlarından kurumlar vergisi alınmayacak.