Ekonomist Atilla Yeşilada kimdir, kaç yaşında? İşte Yeşilada’nın kariyeri

Youtube’da kendi kanalında yaptığı ekonomi yorumları ile popülerliği artan isimlerden biri olan Atilla Yeşilada önemli bir yurt dışı kariyerine sahip. İyi bir eğitim aldıktan sonra ekonomi alanında çeşitli çalışmalar yapan Yeşilada, yorumculuğun yanı sıra yazarlık da yaptı. Peki, Atilla Yeşilada kimdir, kaç yaşında?

Ekonominin tanınan isimlerinden biri olan Atilla Yeşilada kendi adına açtığı Youtube kanalı ile 376 binden fazla abone sayısına ulaştı. İlgili kanala 500’den fazla video yükleyen Yeşilada, çeşitli TV kanallarında ve ekonomi programlarında yorumlarda bulundu. Twitter, Youtube ve Instagram’ı aktif olarak kullanan Yeşilada, ekonomi hakkındaki görüşleri bu sosyal mecralar üzerinden paylaşmaya devam ediyor.

Atilla Yeşilada kimdir, kaç yaşında?

1961 yılında İstanbul Kadıköy Bahariye’de dünyaya gelen ekonomist Atilla Yeşilada ST Georg Avusturya Lisesi’nden 1980 yılında mezun oldu. 1978 yılında AFS bursuyla ABD, Wisconsin Eyaleti’nde bir yıl lise eğitimine devam eden Yeşilada daha sonra ekonomi ve işletme dalında üniversite diplomasını yine ABD’nin Illinois Eyaleti’nde Eastern Illinois Üniversitesi’nden aldı.

Ekonomi branşında Kaliforniya Üniversitesi Santa Barbara Kampüsü’nde yüksek lisans yaptıktan sonra, New York Eyaleti;Troy, Rensselaer Polytechnic Institute Üniversitesi’nde Finansal Ekonomi dalında doktora çalışmalarına başlayan Yeşilada, 1989’da bir yıl The Jerome Levy Institute’da araştırma uzmanı olarak görev yaptı.

1990 yılında Türkiye’ye dönüp 2011 yılına kadar başta Global Menkul Değerler, EMDAŞ ve Ege Yatırım olmak üzere çeşitli aracı kurumlarda araştırmadan sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev alan Yeşilada 2001 yılında Dr Murat Üçer ile birlikte halen 20 Gelişmekte Olan Ülke’de faaliyet gösteren ve araştırma ürünlerini dünyaca ünlü çokuluslu şirket ve fon yöneticilerine pazarlayan GlobalSource Partners’ın Türkiye danışmanları oldu.

2001-2011 yılları arasında CNBC-E, Habertürk, Business Channel ve CemTV’de ekonomi ve haber analiz programları da sundu.

Sosyal medyada ekonomi yorumlarına devam eden Yeşilada’nın Instagram’da 33 bin, Youtube’da 376 bin ve Twitter’da 406  bin takipçisi bulunuyor.