Dijital kimlik için blockchain kullanmanın faydaları

Örnek Resim

Tüm dünya giderek daha fazla dijital hale geliyor. Bankacılık işlemleri, kişisel bilgileri saklama gibi birçok işlem çevrimiçi olarak gerçekleştirilebiliyor. Bu durum günlük hayatın önemli bir kısmının dijital olarak sürdürüldüğünü gösteriyor. Dijitalleşme, genel olarak hayatı kolaylaştırsa da kurum ya da hizmet sağlayıcıları gibi birçok üçüncü taraf kişisel bilgilere bu yolla erişebildiğinden dijital kimliğin güvenliği risk altına giriyor. Dijital kimliği yönetmenin ve korumanın en güvenli yolu da blokzinciri kullanmaktan geçiyor. Veri sahipliği, erişilebilirlik ve yüksek güvenlik gibi avantajları bulunan blockchain, özel anahtarlar aracılığıyla korunarak varlıklar üzerinde yetkinlik imkanı tanıyor. Bu noktada özel anahtarı saldırılara karşı korumak için bir donanım cüzdanı kullanmak, dijital kimlik güvenliğini garanti altına alıyor. Kritik dijital varlık güvenliği ve kullanımı konusunda dünya lideri olan Ledger, dijital kimliği koruma noktasında blockchain kullanmanın 3 faydasını sıralıyor.

Blockchain’i donanım cüzdanlarında korumak güvenliği artırıyor

En kişisel bilgilerin potansiyel sahipleri olan sigorta, banka gibi kurumlar, elektrik faturaları veya banka ekstreleri gibi belgelerle çeşitli bilgilere ulaşabiliyor. Kimliği doğrulatmak için genellikle üçüncü bir tarafa ihtiyaç duyulması ve bilgilerin kağıt üzerinde veya merkezi bir veri tabanında korunması, veri yönetiminin hizmet sağlayıcılarının inisiyatifinde olduğunu gösteriyor. Yani dijital verilerin güvenliği konusunda bu yöntemler tercih edilse de herhangi bir güvenlik garantisi sunmuyor. Bu noktada devreye, verileri daha güvenle saklama, varlık sahiplerine tam kontrol yetkisi ve birden fazla platformda çalışabilirlik gibi imkanlar sunan blockchain giriyor. Dijital verileri blockchain üzerinde depolamak ve bunu da özel anahtarla korumak güvenliği maksimum seviyeye ulaştırıyor.

Özel anahtarlara sahip olmak, kimliğe sahip olmak anlamına geldiği için blockchain’de depolanan verilerin özel anahtarlar aracılığıyla korunması önem teşkil ediyor. Bugüne kadar satılan 5 milyonun üzerinde cüzdanla dünyadaki dijital varlıkların yüzde 20’sinden fazlasını güvence altına alan Ledger, donanım cihazlarıyla bu korumayı güvenli ve kolay hale getiriyor. Özel anahtarları çevrimdışı bir ortamda, dijital tehditlerden korumak için özel olarak tasarlanan Ledger donanım cüzdanları, dijital kimliği kontrol etmeye ve varlıkların merkezsiz şekilde sadece varlık sahibi tarafından yönetilmesini sağlıyor.

Ledger, dijital kimlik için blockchain kullanmanın 3 faydasını şöyle sıralıyor:

  1. Dijital veriler üzerinde varlık sahiplerine egemenlik sunuyor: İnternete dijital bir sahiplik altyapısı ekleyen blockchain, kullanıcıların dijital verileri depolayabilecekleri ve tam sahiplik kurabilecekleri dijital adresler ağı sağlıyor. Verileri yönetmek için blockchain kullanıldığında dijital kimlik, bir sunucu veya üçüncü bir kişi tarafından çalıştırılan bir veritabanı yerine kişisel blockchain adresinde saklanıyor. Özel anahtar aracılığıyla yalnızca sahibine erişim izni veren kimlik yönetimi sistemi, dijital bilgileri güvenle koruma imkanı sunuyor.
  2. Veriler daha güvenli şekilde saklanıyor: Blockchain, üçüncü bir tarafın inisiyatifine kalmadan verilerin varlık sahipleri tarafından kontrol edildiği anlamına geliyor. Aynı zamanda bir blockchain ağının hacklenmesi için ağın %51’inin kontrol edilmesi gerektiğinden bu durumun gerçekleşme ihtimali imkansız olmasa da nispeten daha zor. Bu sebeple blockchain üzerinde depolanan veriler kötü niyetli saldırganlar tarafından değiştirilemiyor veya hacklenemiyor. Yani merkezi kuruluşların karşılaştığı güvenlik sorunlarından birkaçı dışında, merkezi olmayan dijital kimlik üzerindeki tüm bilgiler sonsuza kadar güvenle saklanıyor.
  3. Erişilebilirlik ve birden fazla platformda çalışma imkanı sağlıyor: Merkezi olmayan kimlik, pasaport görevi görerek birden fazla uygulamaya erişme fırsatı tanıyor. Örneğin, birçok farklı veriye, platforma ve özel üye grubuna aynı kripto cüzdanda erişilmesini hatta aynı varlıkları birden fazla platform ve hizmette kullanılmasını sağlıyor.