Analiz: Avrupalı ödeme şirketleri üzerinde kara bulutlar geziyor

Aracı kurum Jefferies, fintech‘lerin ödemeler alanında karşılaştığı sıkıntıların 2024 yılı boyunca devam etmesini beklediğini açıkladı.

Gelecek yıla ilişkin tahminlerini açıklayan kurum, 2023 yılında beklenen büyük gerilemenin farklı nedenlerle gerçekleşmediğini belirtti. Analizde, ücret enflasyonu, artan kredi ve BNPL kullamını ile dirençli seyahat sektörünün desteğiyle fintech sektörünün bu yıl beklenen gerilemeleri yaşamadığı kaydedildi.

2024 yılının ‘dönüm noktası’ olarak nitelendirildiği analizde, Avrupa’daki ekonomik yavaşlama işaretlerine dikkat çekildi. Buna göre Avrupa için çok parlak bir yıl olmasının beklenmediği belirtilirken, “Gelecek yıl piyasa dinamiklerinden sınırlı bir artış görüyoruz” denildi.

Jefferies analistlerine göre 2023 yılı beklenenden iyi geçti. Analistler, 2024 yılı için temkinli bir beklenti içerisinde olduklarını dile getirdi. Analistler, “Hisse senedi piyasalarının 6-8 ay ileride olduğu göz önüne alındığında, makro endişelerin çoğunlukla fiyatlandığına inanıyoruz. Makro iyileştikçe daha kolay karşılaştırmalarla birlikte 2025 ivmesine odaklanıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Jefferies, önümüzdeki yıl Avrupa ödeme fintech’leri için yüzde 5-6’lık bir pazar büyümesi beklediğini tahmin etti. Şirketlerin yıl ortasında birleşme, satın alma ve halka arzlara odaklanacağı kaydedildi.