BlackRock’tan kuralları değiştirecek hamle: Wall Street’in kripto geçişi kolaylaşabilir

Örnek Resim

Yatırım devi BlackRock, kripto piyasasının kilitlendiği spot Bitcoin borsa yatırım fonu (ETF) uygulamasında önemli bir değişiklik gerçekleştirdi. Yeni model BlackRock ve Nasdaq yetkililerinin ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile yaptığı bir toplantıda sunuldu.

Şirket, Wall Street bankalarının fon üzerinde sadece kripto yerine nakitle yeni hisseler oluşturarak katılmalarını kolaylaştırmak için revize etti. Yeni ayni itfa ‘ön ödeme’ modeli, JPMorgan veya Goldman Sachs gibi bankacılık devlerinin fon için yetkili katılımcı olarak hareket etmelerine izin verecek. Böylece geleneksel finans kuruluşları, Bitcoin veya kriptoyu doğrudan bilançolarında tutmalarını engelleyen kısıtlamaları aşabilecek.

Uzmanlar, onaylanması halinde bu hamlenin trilyon dolarlık bilançolara sahip Wall Street bankaları için oyunun kurallarını değiştirecek bir adım olabileceğini ifade etti. Halihazırda birçok yüksek denetimli banka, Bitcoin ve kripto paraları kendi bünyelerinde tutamıyor.

Revize edilen modele göre yetkili katılımcılar, nakit varlığı bir broker-bayiine aktaracak. Broker, nakdi ETF’nin saklama sağlayıcısında (BlackRock’ın durumunda Coinbase Custody) saklamadan önce Bitcoin’e dönüştürecek. BlackRock, yeni modelin aynı zamanda piyasa manipülasyonuna karşı ‘üstün direnç’ sağladığını savundu.

Söz konusu toplantı, BlackRock ile SEC yetkililerinin üçüncü buluşması olarak kaydedildi.