BlackRock, kriptoparaları teminat olarak kabul edecek

10 trilyon doların üzerinde varlığı yöneten dünyanın en büyük varlık yönetim şirketi olan New York merkezli BlackRock, yatırımcı müşterilerine kriptoparalarda işlem yapma hizmeti sunmaya hazırlanıyor. BlackRock, kriptopara piyasasına müşterilerinin dijital varlıkları üzerinden finansman desteği sağlayarak girecek. Bir başka deyişle, BlackRock müşterileri kripto varlıklarını şirkete teminat olarak göstererek borç alabilecek.

Bunun yanı sıra BlackRock müşterilerine, Aladdin olarak adlandırılan “Varlık, Yükümlülük, Borç ve Türev Yatırım Ağı” üzerinden kriptopara ticareti yapma imkanı verecek. Ancak Aladdin’in ne zaman devreye gireceğine yönelik süre paylaşımı henüz yapılmadı.

BlackRock, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na yapılan bir dosyaya göre, CME bitcoin vadeli işlemleri de dahil olmak üzere kripto ile ilgili kriptopara piyasalarının sevindiren bir hamlede bulundu. Şirket ayrıca, ABD’de ve yurtdışında kripto teknolojilerinde yer alan şirketlerden oluşan bir endeksi izleyen, borsada işlem gören bir fon olan iShares Blockchain ve Tech ETF’yi başlatmayı planlıyor.