33 milyar dolarlık fintech devi Revolut ilk kez yıllık kâr açıkladı

Finansal teknoloji devi Revolut, bugün açıklanan 2021 yılı finansal sonuçlarına göre, ücretli paketlerine abonelikler ve uygulamasının genel kullanımının net bir şekilde büyümesinin desteğiyle ilk yıllık karını 2021’de bildirdi.

Şirket, yıl için 636,2 milyon £ (767.1 milyon $), bir önceki yıla göre üç kat gelir bildirdi ve 59.1 milyon £ vergi öncesi kar elde etti. 2020’de Revolut, 205 milyon £ vergi öncesi zarar kaydetti.

Revolut’un finans müdürü Mikko Salovaara, ulaştıkları kar rakamının Revolut’un çeşitlendirilmiş iş ve gayretli maliyet kontrolünün ürünü olduğunu söyledi.

Mümkün olan en kötü senaryonun, Revolut’un sürdürülebilir olması veya dış finansmana ihtiyaç duymaları olarak nitelendiren Salovaara, “Gerçek şu ki, dış finansmana ihtiyaç duymuyoruz. İnsanların güvenebileceği ürünleri sağlayan işimize yatırım yapmaya devam ediyoruz” dedi.

Şirket, 2022 için de gelirlerin % 30’dan fazla büyümesine yönelik beklenti paylaştı.

Revolut’un açıkladığı rakamlar, yatırımcıların kötüleşen makroekonomik koşulları kötüleştirdiği için alanı yeniden değerlendirirken fintech pazarı adına olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi. İsveçli bir başka fintech devi Klarna, geçtiğimiz günlerde 2022 yılında 1 milyar dolarlık rekor operayonel zarar açıklamıştı.

2015 yılında eski Lehman Brothers çalışanı Nikolay Storonsky ve yazılım geliştiricisi Vlad Yatsenko tarafından kurulan Revolut, hızla 33 milyar dolarlık bir değerleme ile Avrupa’nın en büyük fintech unicornlarından biri olmuştu.