‘Şimdi al sonra öde’ modelinde yüksek enflasyon ve borç vurgusu

Örnek Resim

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), şimdi al sonra öde (BNPL) ürünleri için yeni raporunu yayınladı. Yeni rapor, ödeme modelinin işleyişine dair önemli noktalara vurgu yaptı. Genel olarak BNPL iş modellerine odaklanan raporda, hizmetlerin küresel yayılması detaylı bir şekilde ele alındı.

Raporda, işletmelerin kredi riskini platformlara transfer etme ve müşteri tabanlarını genişletme amacıyla yüksek ücretler ödemesi dikkat çekti. BNPL ürünlerinin kredi geçmişi veya düzenli geliri olmayan tüketicilere dahi erişim sağladığına vurgu yapıldı. Kredi puanları üzerinde sınırlı etkisi bulunduğu kaydedildi. Temel gelir modeli üzerine kurulu platformların yüksek işletme maliyetleri ve artan kredi kayıpları ile kârlılık sorunları yaşadığı aktarıldı.

BNPL kullanıcılarının geleneksel tüketici kredisi ürünlerini tercih edenlere göre daha riskli bir kredi profiline sahip olduğuna vurgu yapıldı. Tüketicilerin daha genç, daha az eğitimli, yüksek borç yüküne ve düşük kredi puanlarına sahip olduğu belirtildi. Özellikle ABD’de BNPL ödemelerinde geç ödemelerin ve kayıpların kredi kartlarına göre daha yüksek olmasına neden olduğu dikkat çekti.

BNPL‘in dünya genelindeki uygulamasında göze çarpan farklılıklar da raporda yer aldı. Güçlü e-ticaret altyapısına, yüksek enflasyona ve düşük regülasyonlara sahip ülkelerde BNPL’nin daha hızlı benimsendiği gözlendi. Yüksek hane halkı borcu ve bankacılık verimsizliği olan ülkelerde BNPL kullanımının daha yaygın olduğu ortaya kondu.