Sequoia Capital, Körfez’e 33 milyon dolar ile girdi

Örnek Resim

Sequoia Capital India, Birleşik Arap Emirlikleri-Suudi fintech girişimi Lean Technologies’e 33 milyon dolarlık yatırım yaptı. Bu yatırım ile Sequoia Capital India, Arap dünyasına yönelik ilk adımı atmış oldu.

33 milyon dolarlık yatırımın Körfez bölgesindeki fintech şirketleri için de önemli bir gelişme olduğu belirtildi. Söz konusu yatırım Suudi Arabistan’ın geçen yıl hayata geçirdiği açık bankacılık düzenlemesinin ardından gelmesi ise dikkat çekti.

Lean’ın yatırımcıları arasında Outliers Venture Capital, Shorooq Partners ile Brex’in CEO’su Henrique Dubugras ve Vise’ın kurucusu Samir Vasavada gibi ABD’li melek yatırımcılar yer alıyor.

Lean’ın CEO Hisham Al-Falih, yatırım öncesinde CNBC’ye yaptığı açıklamada, “Kendimizi insanların ve işletmelerin hayatlarında çok heyecan verici değişikliklere yol açacak bir fintech inovasyon dalgasının umut verici kaleleri olarak görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Sequoia Capital India, daha önce Google ve Stripe yatırım yapan ABD merkezli risk sermayesi devi Sequoia ailesine mensup olmakla birlikte bağımsız hareket ediyor.

2019 yılında kurulan Riyad ve Londra merkezli Lean Technologies, müşterilerine anında ödeme hizmeti verirken, hizmet sağlayıcılarının müşterilerin banka verilerine erişmesini de sağlıyor. Şirketin kullandığı teknoloji ise açık bankacılık sisteminin temelini oluşturuyor.

Körfez’deki büyüme dikkat çekiyor

Son yıllarda Arap coğrafyasında finans ve teknoloji alanlarında yaşanan büyüme dikkatlerden kaçmıyor. Girişimciler, Suudi Arabistan’da yaşanan vizyon değişimi ile birlikte sektördeki büyümeyi teşvik ediyor.

Lean Technologies yatırımcısı olan Outliers Venture Capital’in yatırım ortağı Rayan Dawud, “Fintech, MENA Bölgesinde son iki yılda şaşırtıcı bir büyümeye tanık oldu. Açık bankacılık, işlem maliyetleri düşürecek ve yeni nesil bölgesel fintech’leri besleyecek” ifadelerini kullandı.

Al-Falih ise Orta Doğu ve Kuzey Aftika bölgesinde fintech yatırımlarının 2021’de 400 milyon dolara (2020-144 milyon dolar) yükseldiğini belirtti.