Sberbank, Çin’e telefon numarası üzerinden havale dönemini başlattı

Rusya, Ukrayna krizi nedeniyle Batı ile arasındaki gerilim artarken Çin ile e-ticaretini güçlendirecek finansal teknoloji hamlesi geldi. Rus devlet bankası Sberbank, online hizmetlerine Çin’deki Alipay cüzdanlarına sadece telefon numaraları üzerinden para gönderilmesine olanak tanıyan yeni bir özellik ekledi. para göndermesine olanak tanıyan bir hizmet sundu. Sberbank müşterileri, Alipay cüzdanlarına para göndermek için SberBank Online’da alıcının telefon numarasını ve tam adını belirtmesi yeterli olacak.

Western Union ile yapılan anlaşma sayesinde, fonlar yüzde bir ücretle Çin yuanı cinsinden Alipay cüzdanına otomatik olarak yatırılıyor.

Sberbank-Alipay’in finansal teknolojiler alanındaki bu anlaşmanın iki ülke arasındaki e-ticareti desteklemesi hedefleniyor. Yeni uygulama hakkında konuşan Sberbank Ödemeler ve Transferler Direktörü Leonid Shnyr, “Bugün Sber’in sınır ötesi transfer coğrafyasına bir ülke daha ekledik. Çin’e yapılan havalelerin müşterilerimiz tarafından beğenileceğini ve tercih edileceğinden eminim” şeklinde konuştu.