Yapay zekâ şirketi Nevalabs’tan fintech ekosistemine yerli çözüm: Corvo Verify

*SPONSORLU İÇERİK

Nevalabs’ın yüz doğrulama, canlılık tespiti, yüz tanıma, kara liste tespiti ve kimlik belgesi tanımaya yönelik yerli yapay zekâ çözümü Corvo® Verify, Fintech ekosisteminde uzaktan müşteri edinimi, elektronik müşteri tanıma (eKYC), biyometrik kimlik doğrulama ve dolandırıcılık önleme uygulamalarını güvenli, hızlı ve kullanımı kolay hale getirecek.

İnsanlığa ve modern topluma katkı sağlamak amacıyla 2015 yılında kurulan yerli yüksek teknoloji şirketi Nevalabs®, yenilikçi, kalite odaklı ve insan merkezli yapay zekâ çözümleri geliştirmeye devam ediyor. Nevalabs, fintech ekosistemi için geliştirdiği çözümlerle birlikte, akıllı şehir, araç kiralama ve paylaşım, blok zinciri, online oyun, mobil operatör, sigorta, uzaktan eğitim, sağlık, e-Mağaza ve e-Devlet uygulamaları için yapay zekâ çözümleri sunuyor. Nevalabs, derin öğrenme tabanlı ve en yüksek doğruluk oranına sahip yüz tanıma, eşkal sorgulama, optik karakter tanıma (OCR) ve nesne/sahne sınıflandırma yazılımlarıyla, yurt içinde ve küresel arenada öncü yapay zekâ şirketleri arasında yer alıyor.

Türkiye’de ve dünyada yükselen değer olarak dikkat çeken finansal teknolojiler odağında çalışmalar gerçekleştiren Nevalabs, fintech platformlarının ihtiyaçlarına yönelik yazılımlarla hizmetlerini sürdürüyor. Nevalabs, yasal düzenlemeyle birlikte yürürlüğe giren uzaktan müşteri edinimi gibi finansal teknolojiler ve dijital bankacılığın gelişimine katkı sağlayan mevcut ve önümüzdeki süreçlerde gündeme gelmesi beklenen uygulamalara sunacağı yapay zekâ yazılımlarıyla, firmaların güvenilir çözüm ortağı olmayı hedefliyor.

Uzaktan müşteri edinimi, elektronik müşteri tanıma (eKYC), biyometrik kimlik doğrulama ve dolandırıcılık önleme (fraud prevention) süreçleri için Corvo® Verify yazılımını geliştiren Nevalabs, fintech ekosistemine katkı sağlamak istiyor ve iddialı bir şekilde pazara giriyor.

Nevalabs Genel Müdürü İsmet Çelebi

Nevalabs Genel Müdürü İsmet Çelebi, Nevalabs’ın başarı hikayesini ve fintech ekosistemine yönelik çalışmalarını Fintech Dünyası‘na anlattı.

  • Bu yıl 7’inci yaşını kutlayan Nevalabs’ın macerasından kısaca bahseder misiniz? Hedefleriniz ve dokunmak istediğiniz alanlar nelerdir?

2004 yılından beri savunma ve güvenlik sektörlerinde kritik yazılım projelerinde yer almış ve yönetmiştim. 2014 yılında, güvenli ve akıllı şehir projeleri için yüz tanıma çözümleri sağlayacak ve yazılım mühendisliği süreçlerini layığı ile uygulayacak bir yazılım şirketi kurmaya karar verdim. Uzmanlaşmaya, çevik süreçlere, kaliteye, otomasyona ve ürünleşmeye önem veriyordum.

Bir Türk yazılım şirketinin, başarılı ürünleri, uzmanlaşmış ekibi ve olgunlaşmış süreçleriyle, küresel pazarda başarılar elde etmesi ve ana oyuncular arasında yer alması hayaliyle, 2015 yılı Ocak ayında ortağım Deniz Bilgütay ile birlikte Nevalabs’ı kurduk. Misyonumuzu, en iyi kullanıcı deneyimini yaşatan, insanlığa ve modern topluma fayda sağlayan yapay zekâ çözümleri geliştirerek, küresel güvenliğe, akıllı sistemlere ve yeni nesil teknolojilere katkıda bulunmak olarak belirledik. Kişisel verilerin gizliliğine ve korunmasına da her daim öncelik verdik.

2016 yılında, güvenlik sektöründe yüz tanıma alanında öncüler arasında yer alarak, derin öğrenmeye geçiş yaptık. Doğruluk oranımızı en üst seviyelere çıkarmak için dünyadaki en iyi akademisyenlerden danışmanlık hizmeti alarak Ar-Ge faaliyetleri yürüttük. Yüz tanıma, nesne/sahne sınıflandırma, eşkal sorgulama ve optik karakter tanıma (OCR) alanlarında yazılımlar geliştirdik.

Ürünlerimizi Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta geliştirdik. Şimdiye kadar 4 tane TÜBİTAK TEYDEB projesini başarılı bir şekilde tamamladık. Ürünlerimize ait yerli malı belgelerinin olmasına da özen gösterdik.

Uzmanlaşmaya ve yüksek kalitede ürünler geliştirmeye odaklandık. Sonuç olarak, Türkiye ve yurt dışında, güvenlik, bankacılık, telekomünikasyon, ulaşım vb. sektörlerde gerçekleştirilen saha testlerinde birincilikler elde ettik. 2019 yılında katıldığımız MegaFace milyon ölçekli yüz tanıma testinde ise, %0.9804 doğruluk oranı sağlayarak, dünyadaki sayılı yüz tanıma şirketleri arasında yerimizi aldık. Aynı yıl, Huawei’den Excellent Innovative Solution Award (Mükemmel İnovatif Çözüm Ödülü) aldık.

  • Nevalabs, olarak odaklandığınız ana alanlar/çözümler neler?

Corvo® Verify yazılımımızla yüz doğrulama, canlılık tespiti, yüz tanıma, kara liste tespiti ve kimlik belgesi tanıma (OCR) çözümü sunuyor, uygulamaları akıllı ve güvenli hale getiriyoruz. Bu ürünümüzün, dijital bankacılık, kripto para, foreks, elektronik para ve ödeme, blok zinciri, sigorta, araç kiralama ve paylaşım, araç çağırma, sağlık, uzaktan eğitim, online oyun, mobil operatör, e-Mağaza ve e-Devlet uygulamalarında kullanılmasını hedefliyoruz. Bunlara ilaveten, otomatik pasaport kontrol, akıllı ATM ve kiosk projelerinde yer almak için çalışmalar gerçekleştiriyoruz.

Corvo® Identify yüz tanıma, eşkal sorgulama ve alarm yönetim sistemiyle, güvenli şehir projeleri kapsamında, kritik ve büyük ölçekli sistemler için geliştirilmiş, yüksek ölçeklenebilirlikte bir çözüm sağlıyoruz. Hızlı yüz tespit, gelişmiş yüz takip, yüksek doğrulukta yüz tanıma ve eşkal sorgulamayı içeren yeteneklerimiz sayesinde, şüpheli, suçlu, kayıp ve VIP kişileri kamera, arşiv video ve fotoğraflardan tespit ediyoruz. Corvo® Identify yazılımımız, Milestone XProtect®, Pelco VideoXpert® ve Genetec Security Center video yönetim yazılımlarıyla entegre çalışabiliyor.

Corvo® Access ile geçiş kontrol sistemlerine yüz tanıma yetkinliği katarak, hem tek hem de iki faktörlü kimlik doğrulama gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Ürünümüz, geçiş kontrol sistemlerinin güvenlik seviyesini artırmak veya sistemleri temassız hale getirmek için kullanılıyor. Çalıntı ve kayıp kartların kullanımını engelleyerek, bankalar, veri merkezleri, iş merkezleri, kamu binaları gibi alanlardaki güvenlik ihlallerinin önüne geçiyoruz.

Uggla® yüz tanıma, yüz analizi (cinsiyet, yaş aralığı ve duygu durumu tespitleri) ve nesne/sahne sınıflandırma yazılımıyla, uygulamalara, otomatik albüm oluşturma, akıllı fotoğraf önerisi, hedef kitlesine yönelik pazarlama ve uygunsuz içerik tespiti yeteneklerini katıyoruz.

  • Çalıştığınız markalardan, projelerden ve referanslarınızdan bahseder misiniz?

Yeni nesil ulaşım çözümleri ve araç kiralama şirketi TikTak, uzaktan müşteri edinimi ve biyometrik kimlik doğrulama süreçlerinde Corvo® Verify yüz doğrulama ve kimlik belgesi tanıma (OCR) yazılımımızı kullanıyor. Bu sayede, yeni müşteri edinim sürecini, 48 saatten birkaç dakikaya indirdiler. Hem müşteri memnuniyetini artırdılar hem de operasyonel maliyetlerini minimize ettiler. Uygulamalarında yapay zekâ teknolojimizi kullanarak, ölçeklenebilir bir çözüm sağladılar. Şimdi farklı şehir ve ülkelerde hizmet vermeyi hedefliyorlar.

Bununla birlikte, Turkcell’in geliştirdiği Lifebox veri depolama uygulamasında, Nevalabs’ın Uggla® yüz tanıma ve nesne/sahne sınıflandırma yazılımıyla her gün milyonlarca fotoğraftan otomatik albümler oluşturuluyor. Lifebox uygulamasının 6.5 milyondan fazla kullanıcısı bulunmakta. Turkcell, yapay zekâ teknolojilerinden faydalanarak ve katma değerli dijital hizmetler sağlayarak, müşteri memnuniyetini artırıyor.

Corvo® Identify yazılımı ise, 2015 G20 Zirvesi Mobil Yüz Tanıma Sistemi, Emniyet Genel Müdürlüğü TEM Merkezi Yüz Tanıma Sistemi gibi kritik projelerde şehir ve toplum güvenliğini sağlamak amacıyla kullanıldı. Bunun yanı sıra, Türkiye’nin önde gelen firmaları, çalışanlarının ve binalarının güvenliği için Corvo® Identify yüz tanıma, eşkal sorgulama ve alarm yönetim sistemini kullanıyor.

Öte yandan, Corvo® Access, mevcut durumda, Barkodes ve TIL Technologies firmalarının geçiş kontrol sistemleriyle entegre çalışıyor. Pandemi döneminde Türkiye’nin önde gelen şirketleri, çalışanlarının sağlığı ve konforu için Corvo® Access ile geçiş kontrol sistemlerini temassız hale getirmeye başladı.

Yazılım sağlayıcısı olarak Intel Partner Gold statüsündeyiz ve ürünlerimizle Intel Yapay Zekâ Kataloğu’nda yer alan dünyadaki sayılı teknoloji şirketlerindeniz. Intel® Xeon® ve Core™ işlemcilerde, Intel® OpenVINO™ toolkit desteğiyle güçlü bir çözüm, yüksek performans, optimize edilmiş sunucu kullanımı ve maliyet verimliliği sağlıyoruz. Bununla birlikte, NVIDIA® TensorRT™ desteğiyle de, GPU-tabanlı sistemlerde, yüksek performans sunuyoruz.

Nevalabs; Intel, Milestone Systems (Canon), Pelco (Motorola Solutions), Genetec ve Huawei’in pazar yerlerinde (marketplace) çözüm ortağı olarak yer alan, küresel pazardaki sayılı yapay zekâ şirketlerinden bir tanesi.

Türkiye’de Havelsan, Netaş, Turkcell, İşNet, CyberArts, Arte Teknoloji, Nemesis, Destek Bilgisayar, Barkodes gibi partnerlerimiz bulunmakta. Yeni nesil güvenlik çözümlerimiz, Netaş 5G ekosisteminde ve N.visionLab’da yer almakta.

  • Bir fintech platformu, Nevalabs ile hangi projeleri geliştirebilir? Fintech ekosistemine özel çözümleriniz neler?

Nevalabs olarak API’ler geliştirmeye, sistemlere entegre etmeye ve iş ekosistemlerine katkı sağlamaya önem veriyoruz. Kullanıcı dostu API’lerimiz ile geliştiricilere zaman kazandırıyoruz.

Örneğin; bir fintech platformu Nevalabs yazılımlarına entegre olarak, biyometrik kimlik doğrulama işlemlerini gerçekleştirebilir. Derin öğrenme tabanlı canlılık tespiti özelliğiyle, dolandırıcılık girişimlerini tespit edebilir. Yüz tanıma özelliğiyle ise, kara listedeki kişileri veya VIP müşterileri tespit edebilir. Bunlara ilaveten, optik karakter tanımaya (OCR) yönelik yazılımımıza kolayca entegre olunarak, uygulamalara kimlik belgesi tanıma yetkinliği katılabilir.

Öte yandan, cinsiyet ve yaş aralığı tespitleriyle, kimlik belgeleriyle uyuşmazlık durumlarında operatörler bilgilendirilebilir. Duygu durumu tespitleriyle ise, müşteri memnuniyeti tarafsız olarak ölçümlenebilir.

  • Corvo Verify ile fintech platformlarının hangi ihtiyaçlarına çözümler sunuyorsunuz?

Nevalabs Ar-Ge ekibinin geliştirdiği Corvo® Verify, uzaktan müşteri edinimi, elektronik müşteri tanıma (eKYC), biyometrik kimlik doğrulama ve dolandırıcılık önleme uygulamalarına kolayca entegre olan bir yazılım. Yüz doğrulama, canlılık tespiti, yüz tanıma, kara liste tespiti ve kimlik belgesi tanıma (OCR) yeteneklerini barındırmakta.

Corvo® Verify Face API, özçekim fotoğraflarını/videolarını kimlik belgelerindeki veya sistemdeki yüz fotoğraflarıyla doğrulayarak, dolandırıcılığın önlenmesini sağlıyor. En yüksek doğruluk oranıyla, düşük kaliteli görüntülerin ve ifade, yaş, poz, ışık değişimleri gibi zorlukların üstesinden geliyor.

Derin öğrenme tabanlı canlılık tespiti özelliğiyle, dolandırıcılık girişimlerini tespit ediyor. Canlılık analizi işlemi, yüz rotasyonu tespiti özelliğiyle gerçekleştiriliyor. Bunun yanı sıra, gerektiğinde, yüz tanıma özelliğiyle kara listedeki, VIP vb. kişileri de tespit edebiliyor. Cinsiyet, yaş aralığı ve duygu durumu tespitleriyse, opsiyonel özelliklerimiz arasında.

Corvo® Verify ID Document API, uzaktan müşteri edinimi sürecini otomatize etmek amacıyla kimlik kartları, pasaportlar ve sürücü belgeleri için optik karakter tanıma (OCR) işlemleri gerçekleştiriyor.

Corvo® Verify API’lerinin kullanımı ve entegrasyonu oldukça kolay. Öte yandan, gizliliğe ve KVKK gereksinimlerine verdiğimiz öncelik nedeniyle, işlemleri kişisel veriler kaydedilmeden gerçekleştiriyoruz.

Yazılımımızı, hem özel bulut (private cloud) hem de şirket içi (on-premises) çözüm olarak sağlayabiliyoruz. Mevcut durumda, Turkcell ile olan iş birlikteliğimizle, Corvo® Verify yazılımını Turkcell veri merkezlerinden hizmet olarak yazılım modeliyle de iş ortaklarımıza sunabiliyoruz.

Fintech ekosisteminde, en iyi kullanıcı deneyimini yaşatarak ve yüksek başarımlı çözümler sunarak, diğer sektörlerde olduğu gibi fark yaratmayı hedefliyoruz. Yıllardır uzmanlık alanımızda Ar-Ge ve yazılım geliştirme faaliyetleri yürütüyoruz; alanımızda oldukça iddialıyız.

Nevalabs’ın, yapay zekâ çözümlerinde küresel pazarda ana oyuncular arasında yer alması için ekip olarak yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Sürdürülebilir başarı ve büyümenin, çözüm ve satış partnerlikleriyle birlikte mümkün olduğuna inanıyoruz. Başarılı projeleri hayata geçirmek için iş birlikteliklerine de açığız.

Corvo Verify hakkında daha detaylı bilgi için tıklayınız!

Corvo Verify demo talebi için tıklayınız!

*SPONSORLU İÇERİK