Rusya Merkez Bankası’ndan ‘kriptoparalar yasaklansın’ önerisi

Geçen yıl kriptopara piyasalarını sarsan kriptopara yasaklarına bir yenisi de Rusya’dan mı gelecek? Rusya Merkez Bankası bugün yaptığı açıklamada kriptopara madenciliğinin, kriptoparaların ihracına ve dolaşımının yasaklanması gerektiği önerisinde bulundu. Banka, aynı zamanda kripto para borsalarının da yasaklanmasını tavsiye etti.

Ayrıca, Rus finans kuruluşlarının kriptopara yatırımları ve kriptoparalar ile işlem gerçekleştirmelerinin yasaklanması tavsiyesinde bulundu.

“Finansal istikrarı ve vatandaşları tehdit ediyor”

Rusya Merkez Bankası’ndan bugün yayımlanan raporda spekülatif talebin kriptopara birimlerinin hızlı büyümesini sağladığı ancak bunun sonucunda piyasada balonların oluşabileceği vurgulanırken finansal istikrarı ve vatandaşları tehdit edebileceği uyarısında bulundu.

Merkez bankası, Rusların aktif kripto para kullanıcıları olduğunu ve yıllık işlem hacminin yaklaşık 5 milyar dolar olduğunu söyledi.

Kriptopara alım veya satımını amaçlayan işlemleri engelleyecek mekanizmaların geliştirilmesi gerektiğini de vurgulayan Rusya Merkez Bankası’nın bu önerilerinin dikkate alınıp alınmayacağı merak konusu oldu.

Rusya, kara para aklamada veya terörizmi finanse etmek için kullanılabileceğini söyleyerek kripto para birimlerine karşı yıllardır tartışıyor. 2020 yılında kriptoparaları yasallaştıran Rusya, ödeme aracı olarak kullanımlarını yasaklamıştı.