QNB Finansbank’tan 110 milyon dolarlık kredi anlaşması

QNB Finansbank, depremden etkilenen illerdeki bireyler ve KOBİ’lerin finansman ihtiyaçlarını karşılamak için 110 milyon dolarlık kredi anlaşması imzaladı. Banka ile yapılan kredi anlaşmasına imza atan kuruluşlar Uluslararası Finans Kurumu (IFC), Fransız Kalkınma Ajansının alt kuruluşu Proparco (Société de Promotion et de Participation Pour La Coopération Economique) ve EFSE (European Fund for Southeast Europe) oldu.

110 milyon dolar tutarındaki paketin 60 milyon dolarlık kısmını IFC, 35 milyon euroluk kısmını Proparco ve 10 milyon euroluk kısmını ise EFSE sağlıyor. Böylece QNB Finansbank, Temmuz 2023 ayında açıkladığı 110 milyon dolar tutarlı ilk deprem bölgesi yardım finansmanından sonra 2. kez deprem bölgesini desteklemek üzere finansman almış oldu. Banka bölgedeki işletme ve bireylerin finansman ihtiyaçlarını karşılama ve bölgedeki sürdürülebilir refaha katkı sağlama taahhüdünü de tekrarladı.

QNB Finansbank Genel Müdürü Ömür Tan, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şubat ayındaki depremden bu yana bölgenin canlanması için her türlü desteği verdiklerini belirterek, özellikle depremden etkilenen işletmelere ve bireylere finansman sağlayarak, reel sektörün yeniden kurulması ve ekonominin canlanması için destek sağlayacaklarını söyledi.

Tan, IFC, Proparco ve EFSE ile imzalanan yeni finansman anlaşması ile buradan sağlanan fonun da yine deprem bölgesindeki ihtiyaç sahibi bireylere ve işletmelere aktarılacağını belirterek, “IFC, Türkiye’ye deprem bölgesindeki işletmelerin toparlanması için 600 milyon dolarlık yatırım yapıyor, bu kapsamda imzaladığımız bu anlaşmadan sağladığımız fon ile deprem bölgesindeki işletmeleri desteklemeye devam edeceğiz. Bu destek paketi sadece işletmelerin ve bireylerin kısa vadeli ihtiyaçlarını karşılamakla kalmayacak, aynı zamanda bölgenin uzun vadeli sürdürülebilir toparlanması ve dayanıklılığı için de önemli bir adım olacak. Dünya Bankası Grubu’nun koordineli çabalarının sonucu kullandırılan bu finansman ile bölgedeki ihtiyaçların karşılanmasına aracılık etmeye devam edeceğiz” dedi.