Elon Musk’ın büyük planı: Paraya dair her şey X’te olacak

Örnek Resim

Elon Musk’ın ‘her şeyin uygulaması’ yapmak için çabaladığı X platformuna bir ödeme işlem lisansı daha verildi. Sosyal medya platformu, Pennsylvania’dan ödeme hizmetleri için onay aldı. Bu arada Musk’ın X’i kullanıcıların ‘tüm finansal yaşamlarını’ yürütebilecekleri bir uygulamaya dönüştürme hedefi ortaya çıktı.

Reuters’te yer alan habere göre bu gelişme, X’in PayPal’ın Venmo’su gibi diğer ödeme sistemleriyle aynı şekilde para transferini kolaylaştırmasına izin veriyor.

TechCrunch, bu yılın başlarında şirketin ABD’nin Güney Dakota, Kansas ve Wyoming eyaletlerinde, Nationwide Multistate Licensing System’in veri tabanında yer alan üç lisansa sahip olduğunu doğrulamıştı. X, eylül ayında Iowa ve Mississippi’de; ağustos ayında Georgia, Maryland ve Rhode Island’da; temmuz ayında Arizona, Michigan ve Missouri’de; ve haziran ayında New Hampshire’da tescil edildi. X’in ABD genelinde ödeme hizmetleri sunabilmesi için her eyalette onay alması gerekiyor.

Elon Musk’ın büyük planı ortaya çıktı

Musk’ın bu hafta medyaya düşen bir konuşmasında, “Ödemeler dediğimde, aslında birinin tüm finansal hayatını kastediyorum. Para içeren her şey bizim platformumuzda olacak. Para ya da menkul kıymetler ya da her neyse. Sadece arkadaşıma 20 dolar göndermek gibi bir şey değil. Bir banka hesabına ihtiyacınız olmayacağından bahsediyorum” ifadelerini kullandı. Elon Musk, çalışanlarına “Eğer bunu önümüzdeki yılın sonuna kadar hayata geçirmezsek aklım başımdan gider” dedi.

Diğer taraftan nefret söyleminin desteklenmesi nedeniyle yaşanan tartışmalar ve toplu reklamveren çıkışının ardından X, dikkatini küçük işletmelere çevirdi.