PayPal gelirleri, düşen ödeme hacmine rağmen beklentileri aştı

Küresel fintech ekosisteminin güçlü oyuncularından PayPal aralık ayında sona eren mali döneme ilişkin finansal verilerini açıkladı. PayPal Holdings Aralık ayında sona eren çeyrek dönemde gelirleri yüzde 13,1 artırarak 6,92 milyar dolar olarak gerçekleşti. Piyasa analistleri 6,86 milyar dolar düzeyinde gelir bekliyorlardı.

Çeyrek dönemde net kar 801 milyon dolar ve hisse başına kar 68 cent olurken, düzeltilmiş hisse başına kar 1,11 dolar olarak hesaplandı. Analistler düzeltilmiş hisse başına karın 1,12 dolar olacağını öngörüyorlardı.

Şirketin toplam ödeme hacmi geçen yılın son üç ayında sadece yüzde 23 artarak 339,5 milyar dolara ulaştı. Bu, iki yıldaki en küçük artıştı ve analist beklentilerinin gerisinde kaldı.

Şirketin finansal verilerini değerlendiren PayPal Finans Direktörü John Rainey 2021 yılının beklenenden daha yavaş kapattıklarını belirrti. Rainey, yavaşlamanın gerekçelerini ise tedarik zinciri zorluklara ve düşük gelirli tüketicilerin harcamalarındaki gerilemenin e-ticaret sektörü üzerinde yarattığı baskılar olarak açıkladı.