close up two hundred turkish liras with turkish coins.

Ödeme durumu işlem devam ediyor ne demek?

SGK rapor parası ödemelerinde rapor bulundukları sürenin ödemesini almak isteyenler dönem dönem “ödeme durumu işlem devam ediyor” bilgilendirmesi ile karşı karşıya kalıyorlar. Peki, rapor parasında ödeme durumu işlem devam ediyor ne demek?

Koronavirüsle mücadele sürerken karantina süreleri nedeniyle 7 gün veya daha fazla sürede karantinada kalan kişiler bu dönem için raporlu sayılıyorlar. Raporlu oldukları sürenin parasını alabilmek için SGK’ya başvuruda bulunan kişilere çeşitli aşamalarda bilgilendirmeler yapılıyor. Bu aşamalardaki bilgilendirmelerden bir tanesi de “ödem durumu işlem devam ediyor” bilgilendirmesi. Peki, bu ifadeler hangi anlama geliyor?

Ödeme durumu işlem devam ediyor ne demek?

Raporunuzun ücretini almayı beklerken e-devlet’te yaptığınız sorgulamada “işlem devam ediyor” bilgilendirmesiyle karşılaşıyorsanız bunun üç nedeni olabilir.

İlk olarak raporunuz henüz bitmemiş ya da onay sürecine geçmemiş olabilir. Yani 10 günlük rapor aldığınızda 8. günde bakarsanız bu hata ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu aşamada rapor sürenizin bitmesini beklemeniz gerekiyor.

İkinci ihtimalde ise raporunuz bitmiş olmasına rağmen işvereniniz çalışmazlık bildirim onayı yapmamış olabilir. Yani belirtilen tarihler arasında çalışmadığınızı işvereniniz SGK’ya bildirmemiştir. Böyle bir durumdan emin olmak için işvereninize çalışmazlık bildirimini onaylayıp onaylamadığını sorabilirsiniz.

Üçüncü ve son ihtimalde ise rapor süreniz dolmuş ve işvereniniz çalışmazlık bildirimini yapmış olmasına rağmen işlem devam ediyor uyarısı alıyorsanız SGK tarafından ödeme işlemi ya da ödeme onay işlemi henüz yapılmamış olabilir. Böyle bir durumda da bağlı bulunduğunuz SGK müdürlüğüyle iletişime geçerek rapor paranız hakkında bilgi edilebilirsiniz.

Onaylar geldikten sonra önce rapor parası bankaya gönderilmeyi bekliyor sonra rapor parası bankaya gönderildi bilgilendirmesi alabilirsiniz.