JPMorgan, robo-danışmanın fişini çekiyor

Örnek Resim

Bankacılık devi JPMorgan‘ın önümüzdeki yıl robo-danışmanını kapatmayı planladığı belirtildi. Buna göre JPMorgan Wealth Management, otomatik yatırım programını 2024 yılının ikinci çeyreğinde sonlandıracak. Bankanın düşük kârlılık ve talepteki zayıflık nedeniyle sonlandırma kararı aldığı bildirildi.

Condor Capital Wealth Management Yatırım Araştırma Müdürü David Goldstone, JPMorgan’ın hizmetinin vazgeçilen robo tavsiye ürünlerinin artan sayısı içinde en sonuncusu olduğunu belirtti. Goldstone, “Robo yatırım işi, varlık endüstrisinde beklendiği gibi gelişmedi. Biz de dahil olmak üzere pek çok kişi için ölçeklenmedi ya da kârlı hale gelmedi.

Bu yılın başlarında BlackRock’ın FutureAdvisor’ı Ritholtz Wealth Management’a satmıştı. Emeklilik planı robo-danışmanı Blooom ise geçen yılın sonlarında kapanmıştı. Daha önce ise LearnVest, Twine ve Motif gibi

Goldstone, robo-danışmanların ölçeklenebilirliğinin yüksek olduğunu ancak çok düşük kârlılığa sahip olduğunu belirtti. Robo-danışmanlığın zor bir iş modeli olduğunu da sözlerine ekledi.

Robo-danışmanlık sistemi, yatırım danışmanlığı ve portföy yönetimi süreçlerini birleştirip otomatize ederek geniş bir kullanıcı kitlesine yönelik hizmet verebilen yazılımlardır.