5 milyar dolarlık fintech şirketinden halka arz için kritik hamle

Örnek Resim

Danimarkalı fintech devi Pleo’nun halka arz işaretleri güçlendi. Şirket, farklı sektörlerde deneyimli bir isim olan Soren Westh Lonning’i CFO olarak atadı. Bu atama, şirketin halka arz sürecini hızlandırmayı planladığı şeklinde yorumlandı.

Lonning, biyobilim şirketi Chr Hansen, işitme cihazı şirketi WS Audiology ve spor giyim girişimi Danish Endurance gibi şirketlerde 20 yılı aşkın süredir finansal hizmetler yöneticisi olarak görev yaptı.

CNBC’ye konuşan Lonning, CFO görevini devraldığında en büyük önceliklerinin şirketi karlılığa ve olgunluğa doğru itmek olduğunu söyledi. Zorlu makroekonomik ortama rağmen işi büyütmeye nasıl devam edileceğini değerlendireceklerini ve daha iyi kararlar almak için verilerin doğru kullanımını teşvik edeceğini ifade etti.

Lonning, “Pleo’ya benzeyen ve şu anda içinde bulunduğumuz ortamda büyüme ile verimlilik veya kârlılığı dengelemeye çalışan pek çok şirket var” dedi.

Pleo, daha önce halka açılmak için acele etmediğini söylemişti. Buna rağmen yeni CFO ataması, halka arz hazırlık için sembolik bir hareket olarak yorumlandı.

2015’te Kopenhag’da kurulan Pleo, şirket markalı karta bağlı tek bir platform sunarak şirketlerin harcamalarını takip etmelerini, dosyalamalarını ve düzenlemelerini sağlıyor. En son 4,7 milyar dolar değer biçilen şirket, bugüne kadar 434 milyon dolardan fazla fon topladı.