İşte 7 maddede ekonomi yönetiminin aldığı yeni kararlar ve uygulamalar

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkez Bankası, BDDK ve SPK, enflasyon ve döviz başta olmak üzere Türkiye ekonomisinin son dönemde yüz yüze olduğu sorunlarla baş edebilmek için yeni önlemler, kararlar ve uygulamalara gitti. Ve bu hamlelerin tümü bir gecede açıklandı. Kurumlardan arka arkaya gelen açıklamaların ilk Hazine’den gelen Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesindeki yeni adımlar silsilesinin duyurusu oldu. Devamında oldukça yoğun saatler yaşandı.

Peki hareketli gecede hangi kararlar alında? Hangi uygulamalara gidilecek? İşte 7 maddede hareketli gecenin özeti:

Hazine – TL’yi teşvik etmek için Gelire Endeksli Senet (GES) ihraç edecek. Yeni ürün, getirileri güçlü olan KİT’lerin gelirlerine endeksli olacak. Sadece gerçek kişilere sunulacak GES için 15 Haziran’dan itibaren talep toplanacak. Ayrıntılar daha sonra duyurulacak.

BDDK – Kredi büyümesini yavaşlatmak için tüketici kredisine vade sınırı getirdi, kredi kartında asgari tutarı artırdı. 100 bin liranın üzerindeki bireysel kredilerin geri ödeme süresi 12 aya indi. 50 bin liradan 100 bin liraya kadar olan krediler için ödeme süresi 24 ay. Limiti 25 bin lira ve altı olan kredi kartlarında aylık minimum ödeme tutarı, aylık bakiyenin %20’si olacak. Daha yüksek limitli kartlar için minimum limit, aylık faturanın %40’ı olarak belirlenecek.

BDDK – Yabancı yatırımcıya tahsisli swap imkanı sunmak için çalışma yapıyor. Daha önce yabancıların Türk Lirası’na erişimine getirilen sınırlama, belli kurallara bağlı olarak esnetilecek.

SPK – Yabancı yatırımcıları halka arzlara çekmek için komisyonları düşürdü.

SPK – Borsa nezdinde Emtia Pazarı kuruldu. Altın sertifikası ihraç edilecek.

TCMB – Ticari kredilere yüzde 10 oranında uygulanan zorunlu karşılık oranı yüzde 20’ye çıkarıldı. 

TCMB – Bankalar, döviz hesabına karşılık ilave olarak Türk lirası cinsinden uzun vadeli sabit faizli menkul kıymet tesis edecekler.