Gelire endeksli senet (GES) nedir?

Örnek Resim

Türkiye ekonomisinde yaşanan yüksek enflasyon ve Türk Lirası’nın yaşadığı sert kayıplar ve dalgalanmalar ekonomi yönetimini yeni kararlar almaya ve uygulamalara gitmesine neden oldu. 9 Haziran 2022 akşamı ve 10 Haziran 2022’nin ilk saatlerinde arka arkaya gelen açıklamalar içerisinde Gelire endeksli senet (GES) çıkarılması da yer alıyor. Peki Gelire Endeksi Senet nedir? Türkiye ekonomisinin 1980’li yıllardan yabancı olmadığı Gelire endeksli senet nasıl bir fayda sağlayacak? GES nasıl alınacak? gibi sorular sorulmaya başladı.

İşte 7 maddede ekonomi yönetiminin aldığı yeni kararlar ve uygulamalar

İşte GES hakkında bilmeniz gerekenler

  • Gelire endeksli senetler (GES), devlet İç Borçlanma Senetlerinin çeşitlendirilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla getirisi Kamu İktisadi Teşebbüsü statüsündeki bazı kuruluşların bütçeye aktarılan hasılat paylarına endekslenen senetler olarak karşımıza çıkıyor.
  • GES, vatandaşların Türk Lirası ile yatırım yapabileceği alternatif bir yatırım aracı olarak konumlandırılıyor.
  • GES kupon ödemeleri 3 ayda bir yapılacak ve GES asgari getiri garantisine sahip olacak.
  • Kuponlardaki asgari getiri garantisi ile vatandaşların gelir paylarındaki değişimlerden olumsuz etkilenmesi önlenecek.
  • GES’lerin getirileri, gelir performansı güçlü olan ve bütçeye hasılat aktarımı yapan Kamu İktisadi Teşebbüslerinin gelirlerine endeksli olacak.
  • GES’lere konu Kamu İktisadi Teşebbüslerinden bütçeye aktarılan hasılat performansı beklenenin üzerinde geldiğinde yatırımcılara ilave getiri sunulacak.
Gelire Endeksi Senet nedir? GES hakkında bilmeniz gerekenler

Gelire Endeksli Senet (GES) talep toplama tarihi ne zaman?

Hazine ve Maliye Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Gelire endeksli senetler için talep toplama işlemleri 15 Haziran’dan itibaren başlayacak.