İngiltere’de fintech yatırımları 7 kat arttı

Küresel araştırma şirketi KPMG, İngiltere’nin finansal teknoloji firmalarına yapılan yatırım tutarının 2021’de yedi kat artarak 37,3 milyar dolara ulaştığını duyurdu. Londra’da fintech sektöründe patlama yaşanırken geçen yıl fintech platformlarına 601 farklı işlemde yatırım gerçekleştirilirken bu rakam 141 adet olarak açıklanmıştı. Raporlara göre, 2021’de Londra’nın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’nın (EMEA) toplamından daha fazla fintech yatırımı çektiğini de vurguladı. 2021 yılı tamamında EMEA bölgesinde gerçekleştirilen her 10 fintech anlaşmasının, beş tanesinin İngiltere’de tamamlandığına işaret ediyor.

Şirketin raporu, İngiltere sektöründe hızlı bir büyümeye gözler önüne sererken, bunun hala küresel fintech sektörünün sadece bir kısmını oluşturduğunu belirtiyor. KPMG, 2021’de çok sayıda sektörde yaşanan küresel fintech yatırımlarının 210 milyar dolardan fazla olduğunu ve 5 bin 684 anlaşma ile rekor kırıldığını açıkladı.

Yatırımlarda aslan payı BNPL platformları

2021 yılı genelinde fintech ekosisteminde en çok yatırım alanlar ise ödeme şirketleri oldu. Geçen yıl ödeme şirketleri dünya çapında yaklaşık 51,7 milyar dolarlık yatırım alırken 2020’de bu tutar 29,1 milyar dolar idi. Yaşanan bu artışlarda aslan payı ise BNPL (Şimdi Al, Sonra Öde) platformlarına ait. 2022’nin ilk ayında da 45 milyar dolarlık (34 milyar sterlin) ödeme şirketi Klarna’nın LSE’ye (Londra Menkul Kıymetler Borsası) işlem görebilmesi için girişimlerin hızlandığı açıklanmıştı.

‘Fintech platformları inanılmaz ilgi görüyor’

Dünyanın kripto ve blok zinciri, servet teknolojisi ve siber güvenlik gibi alanlarda rekor yatırımlar geldiğini hatırlatan KPMG International’ın küresel fintech lideri Anton Ruddenklau, her türden fintech platformunun inanılmaz bir şekilde ilgi gördüğünü aktardı.

Ruddenklau, ödemelerin fintech faaliyetleri için önemli bir itici güç olmaya devam ettiğini, sektörün her geçen gün genişlediğini ve çeşitlendiğini de sözlerine ekledi.