Apple, ‘Tap To Pay’ ile telefonlarını ödeme terminaline dönüştürecek

Örnek Resim

Apple, Dokun ve Öde (Tap to Pay) özelliği ile iPhone’ları ödeme terminallerine dönüştürecek. Stripe ve Shopify Point, bu yıl ABD’de müşterilere Dokun ve Öde özelliğini sunan ilk şirketler olacak.

Apple, işletmelerin Block’s Square terminalleri gibi donanım sistemlerini atlayarak iPhone’larına yalnızca bir dokunuşla kredi kartı ve dijital ödemeleri kabul etmelerini sağlayacak yeni bir özellik üzerinde çalışıyor. Apple’dan dün yapılan açıklamada, bu yıl içinde piyasaya sürülecek olan özelliğin iPhone’lar da dahil olmak üzere her türlü ödemeyi yapmak için yakın alan iletişimi (NFC) teknolojisini kullanacağı belirtildi. Teknoloji devi, hizmetlerin gizlilik özelliğine vurgu yaparak neyin satın alındığını veya kimin satın aldığını şirketin ve üçüncü tarafların bilmeyeceğini de sözlerine ekledi.

Fintech şirketleri kullanıcılarına sunacak

Şirketten yapılan açıklamada, Fintech hizmetleri Stripe ve Shopify Point, 2022 baharında ABD’deki ticari müşterilere “Tap to Pay” özelliğini sunan ilk şirketler olacak.

Stripe’in İşletmeden Sorumlu Üst Yöneticisi Billy Alvarado, “İster internete öncelik veren bir perakendecide ister bireysel bir girişimcide satış elemanı olun, yakında cebinizde olan bir cihazda, yani iPhone’unuzda temassız ödemeleri kabul edebileceksiniz” dedi.

Apple, fintech hizmetlerini güçlendiriyor

2019’da Goldman Sachs ile kendi kredi kartını piyasaya süren Apple, gelen son haberlere göre BNPL (şimdi al, sonra öde) hizmeti üzerinde çalışıyor. Cross Research analisti Shannon Cross, “Apple, ödemeleri şirket için önemli bir bağımsız iş olarak görüyor ve bundan yararlanmak istiyorlar. Temassız ödemelere girişmeleri, şirket için bir iş olarak ödemelerin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.”