İngiliz bankacılık devi Barclays, fintech hamlesini hızlandırıyor

Fintech DÜNYASI – Haber Merkezi

İngiltere’nin ve Avrupa’nın en güçlü bankalarından Barclays, dünya çapındaki fintech firmalarıyla birlikte gerçekleştirdiği çalışmalara bir yenisini daha ekledi. Son birkaç yılda girişimler için hızlandırıcı programlar yürüten Rise platformu ile çalışmalarını sürdüren Barclays, kurumsal girişimcilik projeleri üreticisi Rainmaking ile iş birliğine gidiyor.

Kendi bünyesinde kurduğı 65 girişimin yanı sıra Startupbootcamp yan kuruluşu aracılığıyla 950’den fazla start-up’ı destekleyen Rainmaking, Barclays’ın inovasyon ortağı olarak konumlandırıldı.

“Rainmaking ile çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz”

Barclays Grup CIO’su Mariquit Corcoran, “İnanılmaz fintech projelerini gördükçe biz de düşüncelerimi yeniledik ve değiştik. Müşterilerimiz, meslektaşlarımız, iş ortaklarımız ve faaliyet gösterdiğimiz topluluklar için yeni fırsatlar geliştirmek ve ortaya çıkarmak için işbirliğinin gücüne inanıyoruz. Kurumsal inovasyonun sınırlarını daha da zorlamak ve işbirliğinin fintech stratejimizin merkezinde yer almasını sağlamak için Rainmaking ile çalışmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi.

Barclays’ın fintech ekosistemi için planladığı projeler neler?

Barclays-Rise ortaklığıyla başlatılan ilk girişim, fikir ve erken aşamadaki fintech projelerini hedefleyen, sanal dijital beceri geliştirme hızlandırıcısı olan Rise Start-Up Academy oldu. Varlık eşitliği, iklim, paranın geleceği ve daha pek çok alanda çalışan kurucular için başvurular başladı.

Yakın döneme ilişkin planlamalarda ise yatırıma hazırlık, işe alım, satışların hızlandırılması ve liderlik gelişimi gibi temel alanlarda yetenek geliştirme sağlamak için Yükseliş Büyüme Akademisi projesi bulunuyor. Bir FinTech Girişim Stüdyosu da bu yıl içinde faaliyetlerine başlayacak ve yeni kurulan şirketler ve diğer önde gelen şirketlerle birlikte çalışarak yeni girişimleri birlikte geliştirmeye odaklanacak.

Ortaklık, Barclays ve Anthemis tarafından geçen yıl İngiltere ve Avrupa’da Kadın Yenilikçiler Laboratuvarı’nın genişletilmesine de öncülük eden Barclays İnovasyon Ofisi küresel başkanı, programlar ve stratejik girişimler Sonal Lakhani tarafından yönetilecek.