Fintech devi Plaid, Cognito’yu 250 milyon dolara satın aldı

Küresel finansal teknoloji devlerinden Plaid, kimlik doğrulama ve uyumluluk platformu geliştiricisi Cognito’yu yaklaşık 250 milyon dolara satın alacağını duyurdu. Satın alma işlemi, hisse senedi ve nakit kombinasyonunda gerçekleşecek.

Plaid, Cognito satın almasıyla, hesap doğrulama, hesap erişimi ve hesap finansmanı olmak üzere 3 temel başlıkta müşteri deneyimlerini geliştirmeyi hedefliyor. Fintech devi, dijital finansa geçişleri herkes için daha güvenli, daha kolay ve daha erişilebilir hale getirmeye yardımcı olmak için kullanıcıları finansal uygulamalara bağlama deneyimini Cognito’nun kimlik ve uyumluluk uzmanlığıyla birleştirmeyi hedeflediğini de sözlerine ekledi.

Satın alma sürecini değerlendiren Cognito’nun CEO’su Alan Meier, Plaid Link’in finansal teknoloji ekosisteminde neredeyse her yerde bulunduğuna değinerek işletmelerin sayısız bankacılık hizmetlerine erişiminde harika bir iş çıkardığını belirtti. Banka hesaplarının bir platforma bağlanması sürecinde söz konusu olan kimlik doğrulama ve uyum sürecinin ayrık ve karmaşık süreçler olduğunu aktaran Meier, Cognito ile Plaid’in yolculuğunun, dünya çapındaki geliştiricilerin en iyi, en sorunsuz onboarding deneyimlerini oluşturmasına yardımcı olacağını ifade etti.

Bir platforma kayıt olmaya karar veren tüketicinin bu süreçte her an yanında olmak istediklerini belirten Meier, kayıt sırasındaki ilk etkileşimden bir arkadaşlarına ilk kez para gönderdikleri, ilk kez bir hisse senedi veya kripto para birimi ticareti yaptıkları ana kadar olan tüm aşamaları basitleştirmek için çalıştıklarını söylüyor.