Enflasyon nedir? Kısaca enflasyon neden artar?

TCMB enflasyon ile ilgili bilgi vermek amacıyla hazırladığı videoda enflasyonun tanımını yaparken, neden arttığını ve bazı sonuçlarını da paylaştı. Peki, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası bilgilendirme videosuna göre kısa enflasyon nedir, neden artar?

Sosyal medya kanallarını da aktif olarak kullanmaya başlayan Merkez Bankası Youtube’da hazırladığı videolar ile ekonomi alanında bilgilendirici içerikler üretmeye başlamıştı. Geçtiğimiz yıllardan beri faaliyette olan bilgilendirici videolar kapsamında ele alınan konulardan biri de enflasyon olmuştu. İşte Merkez Bankası’nın açıklamalarıyla enflasyonun tanımı ve hakkında bilinmesi gereken detaylar…

Enflasyon nedir?

TCMB’ye göre enflasyon kısaca “mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesindeki sürekli artış” olarak tanımlandı. Kurum fiyatların sadece bir kez yükselmesinin enflasyon anlamına gelmediğini sürekli artış yaşandığında söz konusu olan bir durum olduğunu hatırlattı.

Enflasyon nasıl hesaplanıyor?

Enflasyon hesaplaması yaparken hane halkı harcamaları esas alınarak bir sepet oluşturuluyor, bu sepet içerisindeki ürünlerin bir sonraki ay alınmasında oluşan fark aylık enflasyonu, bir sonraki yıl alınmasında oluşan fiyat farkı da yıllık enflasyonu oluşturuyor.

Kısaca enflasyon neden artar?

TCMB’nin bilgilendirmesine göre iki ana neden bulunuyor. İlk neden mal ve hizmetlere olan talep üretimden fazla olduğu için ürün fiyatları artıyor. İkinci nedense üretim maliyetlerinin artması nedeniyle firmaların ürünlerde fiyat artışına gitmesi olarak belirtiliyor.

Enflasyon artarsa ne olur?

Yüksek enflasyon ilk etapta paranın satın alma gücünü azaltıyor. Paranın satın alma gücünün düşmesiyle birlikte de ulusal paraya karşı güven kaybı meydana gelirken yabacı para ve gayrimenkul gibi alanlara yatırım artar. Yine TCMB’ye göre enflasyonun en büyük etkilerinden biri de fiyat belirsizliği oluşturması. Üreticilerin yeni yatırım yapmadan kaçması ve tüketicilerin de tüketimini kısıtlamasıyla birlikte ekonomik büyüme de sonuçtan payını alır. Yatırım ve tüketim kararları sağlıklı alınamadığı için bankalar da yüksek enflasyon nedeniyle yüksek faizli borçlandırma yapma yoluna giderler. Son olarak alım gücünün düşmesiyle birlikte hem gelir dağılımı bozulur hem de ekonomi genel olarak bu kötü tablodan etkilenir. TCMB yaptığı açıklamada enflasyonun düşük ve istikrarlı olmasının ekonomide büyük önem taşıdığını hatırlatıyor.

İşte Merkez Bankası’nın enflasyonla ilgili bilgilendirme yaptığı o videosu…