Çin: Çip krizi daha uzun süre devam edecek

Son yıllarda artan talep ve COVID-19 salgınının etkisiyle küresel ekonomileri sarsan çip kriziyle ilgili Çin’den yeni bir açıklama geldi. Çin Sanayi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada çip arzında sıkışıklığın göreceli olarak uzun süre devam etmesinin beklendiği duyuruldu.

Çin Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı’ndan Luo Junjie, düzenlediği bir basın toplantısında küresel arenada çip krizi olarak da tanımlanan çip arzında sıkışıklığa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Junjie, çip krizinin göreceli olarak uzun bir süre devam etmesini beklediklerini bildirdi.

Çip arzında yaşanan sorunların ardından birçok küresel teknoloji devi, çip yatırımlarını artırsa da henüz üretime başlayan şirketlerin sayısı oldukça sınırlı. Uzmanlara göre, yeni yatırımlar devreye girse bile arz artış hızının birçok sektörün üretim aşamasında kullanılan çip ihtiyacındaki artış hızını yakalaması çok uzu süre alacak.

Luo düzenlediği basın toplantısında, Çin’in yerel şirketleri yatırımları artırmaları için cesaretlendirdiklerini ve tüm çip sektörü tedarik zincirinin daha iyi arz kapasitesi ortaya koymasını desteklediklerini vurguladı.

Intel, Asya’da büyümek için düğmeye basmıştı

Geçtiğimiz hafta çip sektörünün devlerinden Intel, küresel çip yetersizliğinin devam ettiği ortamda Asya’da büyümek için yatırımlarını artıracağını duyurmuştu. Çip krizinin 2023 yılında da devam edeceğini öngören Intel, Malezya’da yeni çip paketleme tesisleri kurmak için 7,1 milyar dolar harcayacak. CEO Pat Gelsinger yaptığı açıklamada, Malezya’da yeni çip paketleme tesisinin 2024 yılında üretime başlamasını planladıklarını ifade etti. Malezya’ya yapılacak yatırımlar 4 binden fazla yen istihdam yaratacak. Tesisin inşasında da 5 bin kişinin çalışması öngörülüyor.