Yenir’e 30 milyon lira yatırım

Gıda israfına yönelik çözümler üreten Yenir, 30 milyon lira değerleme üzerinden tohum öncesi yatırım aldı.

Yatırım, Eksim Ventures tarafından yapıldı. Yatırım ile Yenir’in bölgesel genişlemesi ve çevresel etkisinin artırılması hedefleniyor.

Eksim Ventures Yatırım Komitesi üyesi Uğur Mutluhan Oruncak, Eksim Holding çatısı altında faaliyet gösteren gıda grubunun sürdürülebilirlik odaklı çalışmalarına dikkat çekerek, “Grubumuz açısından stratejik öneme sahip bir girişimi desteklemekten ve yatırım yapmaktan heyecan duyuyoruz” dedi.

Yenir kurucuları Servet Akdoğan ve Dolunay Kaplan ise bu yatırımın ilk adım olduğuna dikkat çekerek, “Eksim Ventures tarafından aldığımız yatırım bizler için ilk adım niteliğinde ve çok değerli. Yenir, hizmet verdiği bölgelerdeki üretici, perakendeci ve tüketiciler için katma değer yaratan bir iş modeline sahip. 2025 yılına kadar Türkiye’de açtığımız her Re-Sell Hub noktasında yıllık 1.000.000 ton israfı önlemeyi hedefliyoruz. Kendimize özgü iş modelimizi 2 yıl içinde Türkiye’de kanıtlayıp, yurt dışında da aynı dönüşümü başlatmayı hedefliyoruz. Partnerlerimiz ve ortaklarımız ile uluslararası operasyonumuzun başlaması için gerekli çalışmalara başladık” ifadelerini kullandı.

Girişim, 2021 yılında Servet Akdoğan ve Dolunay Kaplan tarafından kurulmuştu. Yenir, hizmet verdiği bölgelerde israf olabilecek ürünleri uygun fiyatlara tüketici ile buluşturan bir online platform.

Yenir, Re-sell Hub adıyla açtığı geri dönüşüm merkezleri aracılığıyla anlaşmalı firmaların son tüketim tarihi yaklaşan, stok fazlası, ambalaj hasarı gibi sebeplerle israf olabilecek ürünlerini topluyor ve tüketici ile buluşturuyor. Yenir’in bu çerçevede Getir, İste Gelsin, Şok gibi gıda perakendelerinin de aralarında bulunduğu 500 noktada israfı önlüyor.

Eksim Ventures tarafından yapılan yatırım da Yenir’in Re-Sell Hub sayısını arttırarak geniş çapta hizmet vermesini sağlayacak.