Yapay zekâ girişimi Mistral AI’a 415 milyon dolar yatırım

Örnek Resim

Fransa merkezli yapay zekâ girişimi Mistral AI, 415 milyon dolarlık (385 milyon euro) finansman A serisi finansman turunu tamamladı. Yatırım turuna Andreessen Horowitz ve Lightspeed Venture Partners liderlik yaptı. Tura katılan yatırımcılar arasında Salesforce, BNP Paribas, CMA-CGM, General Catalyst, Elad Gil ve Conviction gibi şirketler yer aldı. Yatırım turunun ardından şirketin değerlemesi yaklaşık 2 milyar dolar oldu.

Mistral AI, daha önce haziran ayında 113 milyon dolar yatırım almıştı. Eski Google DeepMind ve Meta çalışanları tarafından ortaklaşa kurulan Mistral AI, açık kaynak teknoloji bakış açısına sahip temel modeller üzerinde çalışıyor.

Mistral AI kurucu ortağı ve CEO’su Arthur Mensch, “Mistral AI’ın kurulmasından bu yana net bir rota izliyoruz. Teknolojiye açık, sorumlu ve merkezi olmayan bir yaklaşıma dayalı, üretken yapay zekâ konusunda küresel bir uzmanlığa sahip Avrupalı bir lider yaratmayı hedefliyoruz” dedi.

Mistral AI, eylül ayında Mistral 7B adlı ilk büyük dil modelini piyasaya sürdü. Dil modelinin yaklaşık 7 milyar parametreden oluşan küçük bir veri kümesi üzerinde eğitildiğinden, GPT-4 veya Claude 2 ile doğrudan rekabet etmesi amaçlanmadı.

Şirketin temel modellerden para kazanmayı planladığı belirtildi. Bu nedenle Mistral AI bugün geliştirici platformunu beta olarak açıyor.