Jack Dorsey’in rakibinden dev finansman turu

Örnek Resim

İngiliz ödeme girişimi SumUp, 307 milyon dolarlık finansman turunu tamamladı. SumUp, Jack Dorsey‘in ödeme şirketi Block’un en önemli rakipleri arasında yer alıyor. Şirket, yatırım turu ile birlikte fintech finansmanındaki gerilemeye de meydan okudu.

SumUp, 8,6 milyar dolar değerleme üzerinden 285 milyon euro (306,6 milyon dolar) topladığını duyurdu. Yatırım turu Sixth Street Growth liderliğinde gerçekleşti.

Bain Capital, Fin Capital ve Liquidity Group yatırım turunun katılımcıları arasında yer aldı. Yatırım turunun ağırlıklı olarak özkaynaklardan oluştuğu belirtilirken, küçük bir kısmının borçlardan meydana geldiği kaydedildi.

Yeni pazarları hedefliyor

SumUp Finans Direktörü Hermione McKee, finansman turunun şirkete 2 yıl boyunca yeni fırsatlar üzerinde çalışma gücü vereceğini ifade etti. Şirket, ağustos ayında Avustralya’yı 36.pazarı olarak duyurmuştu. Fintech şirketi, 2022 yaz aylarında 8,6 milyon dolar değerleme üzerinden bir yatırım turu gerçekleştirmişti.

SumUp, satın alma ve birleşmeler ile yeni pazarlarda faaliyet göstermeyi hedefliyor. McKee, SumUp’ın halka açılmak gibi acil bir planı olmadığını, özel piyasalarda sermayeye bolca erişimi olduğunu da sözlerine ekledi.