hacker_siber

Wormhole saldırısında 320 milyon dolarlık kripto varlık çalındı

Örnek Resim

Kripto varlıklarda, büyük yanıkı uyandıran siber saldırılara bir yenisi daha eklendi. Ethereum ve Solana blokzincirlerini birbirlerine bağlayan Wormhole prokotolüne hackerlar tarafından düzenlenen siber saldırıda binlerce Ethereum, Solana ve USDC varlık çalındı.

Kullanıcılara ellerindeki tokenleri ve NFT’leri solana ve ethereum ağları arasında taşımasını sağlayan bir protokol olan Wormhole tarafından doğrulanan saldırıda çalınan kripto varlıkların toplam değerinin 320 milyon dolar olduğu açıklandı.

Dünyanın en büyük 2. kripto soygunu

Böylece başarıyla sonuçlanan Wormhole saldırısı, kayba uğranan tutar bakımından dünyanın bilinen en büyük deFi hırsızlığı olarak kayıtlara geçti. Merkeziyetsiz blok zincir protokolü Poly Network, Ağustos 2021’de siber saldırıya uğramış ve platformdan yaklaşık 600 milyon dolar değerinde kripto varlık çalınmıştı. Uzmanlar, 2021 yılının tamamında yaklaşık 1,3 milyar dolarlık kripto varlık soygunu olduğunu tahmin ediyor.

Twitter üzerinde yapılan açıklama ile doğrulanan kayıplar sonrası Wormhole geliştiricileri ağı bakım için kapattılar. Warmhole’nin resmi internet sitesine de erişilemedi. Sibergüvenlik şirketi CertiK tarafından yapılan analize göre bilgisayar kornsanları en az 251 milyon dolar tutarında ethereum, 47 milyon dolar tutarında Solana ve 4 milyon dolar tutarında USDC aldılar.