Vispera’nın yurt dışındaki 5. durağı İngiltere oldu

Örnek Resim

25 ülkede hizmet veren Türk teknoloji şirketi Vispera ABD, Hollanda, İspanya ve Hindistan’dan sonra yeni ofisini İngiltere’de açtı. İngiltere’deki operasyonların başında da Fortune 500 şirketlerinde görev alan deneyimli Satış Direktörü Neil Gowing yer alıyor.

Yapay görme ve makine öğrenmesi alanında geliştirdiği teknolojileri 25 ülkede hızlı tüketim ve perakende sektörlerine çözüm olarak sunan Vispera, İngiltere ofisinin kapılarını açtı. İngiltere ve Avrupa’daki satışlardan sorumlu olacak Neil Gowing’in liderliğinde faaliyet gösterecek.

Vispera’nın İngiltere ve Avrupa’dan sorumlu Satış Direktörü Neil Gowing’in perakende sektörünün tüm dünyada yaşadığı zorlukları çözmek için çalışan kurumsal yazılım şirketlerinde 20 yıla yakın önemli bir deneyimi bulunuyor. Ayrıca Fortune 500 şirketlerinde gelişen teknolojilerin kullanılmasını sağladığı EMEA Genel Müdürü ve Satış Lideri gibi çeşitli üst düzey pozisyonlarda bulundu.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Vispera Eş-CEO’su Aytül Erçil, “Vispera olarak tüm adımlarımızı Türkiye’nin yüksek teknolojili ilk unicorn’u olmak için atıyoruz. Planlarımız doğrultusunda ABD, Hollanda, İspanya ve Hindistan’dan sonra yeni ofisimizi İngiltere’de açtık. Neil Gowing’in de üstün deneyimleriyle Vispera’yı Avrupa’da ileriye taşıyacağından eminim” dedi.

Vispera Eş-CEO’su Ceyhun Burak Akgül de “Küresel ölçekte yaygınlaşmamıza İngiltere’yle devam ediyoruz. Amsterdam’daki ofisimizle birlikte Avrupa’daki satış etkinliklerimize yön verecek olan Londra ofisimiz, küresel yapılanmamızda kritik öneme sahip. Bu sayede Avrupa’daki konumumuzu güçlendirecek adımlar atacağız ve Vispera’yı Avrupa’daki en önemli teknolojik çözüm sağlayıcılardan birisi yapacağız” dedi.

2014 yılında yüzde 100 yerli sermaye ile kuruldu

Vispera, perakende sektöründe mağaza içi uygulama, izleme ve denetim süreçlerinin mükemmelleştirilmesi hedefiyle kurulmuş bir teknoloji firması. Kendi geliştirdiği görüntü işleme/makine öğrenmesi teknolojisi sayesinde Vispera, sektörde hali hazırda kullanılan insana dayalı ve hataya açık geleneksel yöntemlerden çok daha hızlı, güvenilir ve maliyet avantajlı perakende uygulama ve denetim çözümleri sunuyor.  

Vispera, Prof. Dr. Aytül Erçil ve Dr. Ceyhun Burak Akgül tarafından 2014 yılında %100 Türk sermayesi ile kuruldu. Firma, geliştirdiği Vispera Görüntü Tanıma Servisi sayesinde mağazada çekilen raf fotoğraflarından hareketle, raftaki ürünleri pozisyonları ve adetleriyle birlikte tanıyor. Bu sayede raftaki ürün bulunurluğu, önyüz sayısı, rakiplere göre raf payı ve planogram uyumunu kontrol ederek SKU düzeyinde detaylı ve aksiyona dönüştürülebilir raporlar üretiyor. Söz konusu hizmet; insan gözünün ayırt edebildiği her ürünü, %96’nın üzerinde kesinlik ile tanıyor. Vispera, manuel uygulamaların 1 aya ulaşabilen raporlama sürelerine karşın çok daha hızlı, dolayısıyla uygulanabilir ve çok daha ekonomik çözümler sunuyor.