Togg’da NFT’li açık artırma hazırlığı

Togg Üst Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş, ABD’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2023’te Togg’un ön siparişi sürecine ilişkin olarak açıklama yaptı. Karakaş, “İlk kademe, 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı, dolayısıyla 2023 adet özel seri aracın NFT’lerle, dijital sanatlarla birleştirilmiş NFT’lerle ihaleye çıkılarak satın alma hakkının alınması.” bilgisini paylaştı.

Togg’un bir teknoloji şirketi olduğunu vurgulayan Karakaş, “Bu sene de burada akıllı cihazdan fazlasını sergiliyoruz. Dikkat ettiyseniz bir tane akıllı cihazımız yok burada. Mobilitenin yarını, yarından sonrasıyla ilgili konseptlerimiz var.” dedi.

Karakaş, Togg’un ön sipariş sürecine ilişkin ise şu bilgileri verdi: “Testler tamamlandıktan, homologasyon ve tip onayı çıktıktan sonra artık trafiğe çıkmaya hazır araçlarımız olacak. Bunların ön siparişlerine de şubatın ikinci yarısından itibaren çıkmaya başlayacağız. Bunu yaparken de 3 kademeden geçiyoruz. İlk kademe, 2023 yılı Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı, dolayısıyla 2023 adet özel seri aracın NFT’lerle, dijital sanatlarla birleştirilmiş NFT’lerle ihaleye çıkılarak satın alma hakkının alınması.

İkincisi, geri kalan araçların da bir kısmının ön siparişini bir dijital yarışmayla, inovatif dijital bir yarışmayla, özellikle ‘digital native’ diye tabir ettiğimiz kesimin ilgisini göstereceğini düşündüğümüz bir oyunlaştırılmış yarışmayla yapmak istiyoruz. Diğer taraftan da buraya katılmak isteyen ama şansını kurayla denemek isteyenler için de şeffaf bir kura çekimi şeklinde planlıyoruz.”

Gürcan Karakaş, 2023 yılında toplam 20 bin civarında araç üretmeyi hedeflediklerini kaydetti. Togg’un dünya pazarına girmeyi de hedeflediğini belirten Karakaş, “2024’ün sonunda Avrupa’daki pazarın gelişmesiyle de Avrupa’ya açılmayı planlıyoruz ve o doğrultuda da ülke ülke genişleterek gideceğiz.” dedi.