Teknopark İstanbul, Cybercube için girişimci adaylarını kabule devam ediyor

Dünyanın en önemli ulusal güvenlik gündemlerinin başında gelen “siber güvenlik” alanında Türkiye’nin de çalışmaları hızla devam ediyor. Bu kapsamda Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi’ne 2021 yılında toplamda 900’ün üzerinde girişimci başvuru gerçekleşirken, 72 girişimci ise sunulan hizmet ve desteklerden faydalandı.

Teknopark İstanbul, girişimcilikteki deneyimini bu kez de İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) ile siber güvenlik konusunda erken aşama girişimcilerine verdiği destek için kullanacak. Siber güvenlik girişimleri, özelleştirilmiş altyapı ve hızlandırma programı ile Teknopark İstanbul’da hayata geçecek.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve öncü paydaşlar iş birliğinde yürütülecek

Bilal Topçu, Cybercube programının siber güvenlik odağında proje fikrini doğrulamış girişimcilerin ürünlerini satışa hazır hale getirmeleri için eğitim, mentorluk, danışmanlık, bilişim laboratuvarı sunucu odası, bulut veri depolama gibi benzersiz destekler sunacağını belirterek, “6 ay boyunca sürecek programda girişimciler için ‘demo day’ etkinliği de yer alacak.”

Savunma Sanayii Başkanlığı, Dijital Dönüşüm Ofisi, Siber Güvenlik Kümelenmesi, Havelsan, Boğaziçi Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Sabancı Üniversitesi, İstinye Üniversitesi ve SabancıDx iş birliğinde yürütülecek olan program 3 dönem boyunca desteklenecek. Performans değerlendirme kriterleri yüksek girişimlere 6 ay ek süre imkanı verilebilecek” diye konuştu.

Topçu, Teknopark İstanbul ve İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Mühendislik Fakültesi ortaklığında siber güvenlik ekosisteminin güçlü oyuncularıyla birlikte oluşturulan Cybercube’ün, dijital dönüşümün beraberinde getirdiği siber tehditlere karşın yenilikçi siber güvenlik girişimlerin artmasına ve siber saldırıların azalmasına katkı sağlayacağına da vurgu yaptı.

Siber güvenlikçilere sağlanacak destekler ise şu şekilde:

-Kuluçka merkezi kullanım imkanı,

-7/24 paylaşımlı çalışma alanları,

-Ortak çalışma alanı ve sabit masa, siber güvenlik laboratuvarı, sunucu odası,

-Birebir danışmanlık, mentorluk, satış ve tasarım desteği, finansal hukuk ve fikri haklar danışmanlığı, iş geliştirme ve yönetim uygulamaları,

-Bulut veri depolama, sunum hazırlama, yatırım öncesi one pager (tek sayfalık web sitesi) hazırlama,

-Yatırımcı görüşmeleri, iş birliği görüşmeleri, demo gününe katılım sağlama imkanı.