TCMB’den bankalara ‘ticari kredi’ uyarısı: Son verin!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bankalardan düzenlemeleri dolaylı yoldan aşarak ticari kredi maliyetlerini artırıcı uygulamalara son vermelerini istedi.

Reuters’te yer alan habere göre, Merkez Bankası salı günü bankalara bir yazı gönderdi. Yazıda, “Gerçekleştirilen denetim faaliyetlerinde, düzenlemeleri dolaylı yoldan aşarak ticari kredi maliyetlerini artırıcı uygulamalara gidildiğine yönelik bulgular tespit edilmiştir. Özellikle bazı bankalar tarafından ticari kredilerin kısa sürelerle temdit edilmesi suretiyle, halihazırda azami sınır öngörülmemiş olan ‘Yapılandırma, Temdit/Ödeme Planı ve Faiz Değişikliği Ücreti’ kalemi çerçevesinde ücret tahsil edildiği saptanmıştır” denildi.

“Uygulamalar sektör genelinde yaygın değil”

Bankalara iletilen yazıda, uygulamalara devam edilmesi halinde ‘aşırı ücretlendirmenin önlenmesi, öngörülebilirliğin ve şeffaflığın artırılması amaçları çerçevesinde ilave düzenlemelerin yapılmasına yönelik ihtiyaç doğabilir’ dedi.

İlgili işlemlerin kısa aralıklarla gerçekleşmesinin ve kısa vadeler için yüksek temdit ücretleri uygulanmasının yıllık bazda “aşırı ücretlendirmeye” yol açtığına dikkat çeken TCMB “temdit faaliyetlerinin mutat amaçlarının dışında gerçekleştirildiği anlaşılmaktadır” ifadelerini kullandı.

TCMB ilgili ücretin kredi kullandırım ücreti için öngörülen azami sınırlardan kopuk olmaması gerektiğini de belirtti. TCMB uygulamaların sektör geneline ‘yaygın olmadığını’ da ifade etti.