Red Hat, OpenShift’in yeni özelliklerini duyurdu

Açık kaynak çözümlerinde dünya lideri Red Hat Inc., OpenShift’in akıllı uygulamaların hibrit bulutla daha kısa sürede sunulmasını sağlayacak yeni sertifikalarını ve özelliklerini duyurdu. Aralarında NVIDIA AI Enterprise 2.0 sertifikasının ve genel erişime açılan Red Hat OpenShift 4.10’un bulunduğu bu iyileştirmelerle şirketlerin yapay zeka iş yüklerini daha kolay hizmete alabilmesi, yönetebilmesi ve ölçeklendirebilmesi hedefleniyor.

Gartner®’a göre yapay zeka (AI) yazılımlarının dünya genelinde yaratacağı gelir 2022’de 62,5 milyar dolara ulaşarak 2021’e göre yüzde 21,3 artacak.[1] Daha fazla bilgi ve müşteri deneyimi sunabilmek için yapay zekanın ve öğrenen makinelerin (ML) imkanlarını bulut yerlisi uygulamalara dahil eden şirketlerin, ML modellerini ve akıllı uygulamaları geliştirebilmek ve üretim hattına daha çabuk gönderebilmek için daha çevik, esnek ve ölçeklenebilir platforma ihtiyacı oluyor. Bu temeli sunacak şekilde tasarlanan Red Hat OpenShift, bu güncellemelerle şirketlerin AI iş yüklerini sektörün öncü kurumsal Kubernetes platformuna eklemesini kolaylaştırıyor.

AI inovasyonunu kolaylaştırıyor

Şirketlerin iş yapma şeklini değiştiren yapay zeka altyapısını operasyonel hale getirmek karmaşık olabileceği gibi büyük zaman ve kaynak gerektirebiliyor. Bu süreci hızlandırmak için Red Hat OpenShift’in artık NVIDIA AI Enterprise 2.0 sertifikası bulunuyor ve ana akım NVIDIA sertifikalı sistemlerde çalışan uçtan uca, bulut yerlisi yapay zeka ve veri analizi yazılımlarıyla destekleniyor. Entegre platform NVIDIA’nın amiral gemisi AI yazılımı olan ve Red Hat OpenShift için optimize edilmiş NVIDIA AI Enterprise yazılımlarını sunuyor. Red Hat OpenShift üzerinde çalışan NVIDIA AI Enterprise ile veri bilimcileri ve geliştiriciler modelleri çok daha kısa sürede eğitebiliyor, onları uygulamaya dönüştürebiliyor ve gereken ölçekte hizmete sunabiliyor.

Kurumların artık Red Hat OpenShift’i NVIDIA Enterprise AI yazılımıyla NVIDIA sertifikalı sistemlerde ve ayrıca AI iş yükleri için kapsamlı, yüksek performanslı bilişim sistemi olan ve daha önce desteklenen NVIDIA DGX A100 sistemlerinde kullanma seçeneği bulunuyor. Böylece kurumlar veri mühendisliği, analitik, eğitim, yazılım geliştirme ve anlamlandırma aşamalarının bulunduğu MLOps yaşam döngüsünü birleşik, dağıtımı daha kolay bir yapay zeka altyapısında birleştirme ve hızlandırma olanağına sahip oluyor. Bunlara ek olarak Red Hat OpenShift’in entegre DevOps ve GitOps özellikleri MLOps’un kesintisiz ulaştırdığı yapay zekadan güç alan uygulamaları daha kısa sürede sunmasını sağlıyor.

Bu özellik, NVIDIA GPU’lar için planlanan ve Red Hat OpenShift Data Science ile sağlanan desteği tamamlıyor.

AI/ML iş yükleri için kapsamlı bir platform

Açık hibrit bulutta çalışan geniş bulut yerlisi iş yükleri yelpazesini desteklemek için platformu büyütmeye devam eden Red Hat OpenShift 4.10, şirketlerin AI/ML iş yüklerini daha da fazla ortamda çalıştırmasını sağlıyor. Desteklenen genel bulutların ve donanım mimarilerinin arttığı OpenShift’in en yeni sürümü sayesinde şirketler geliştirmeleri mümkün olan en kolay ve tutarlı bir şekilde yapabiliyor ve uygulamalarının çalışacağı yeri seçme esnekliğine sahip oluyor.