Paratika’dan Türk girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemine destek

Devlet garantisi ile Türkiye’de hayata geçirilen proje kapsamında, Takasbank’ın emanet yetkilisi olduğu ve Paratika Ödeme Sistemleri tarafından sağlanan online ödeme altyapısıyla, yenilikçi Türk girişimciler fonbulucu gibi online yatırım platformlarında yatırımcılarla bir araya getirilerek devlet kontrolünde hızlı, kolay ve güvenli yatırım almaları sağlanıyor. Proje başladığından bu yana 9 ayda 20 girişim 8 bini aşkın yatırımcıdan yaklaşık 42 Milyon TL fon topladı.

Avrupa’nın lider ödeme sistemleri şirketi Payten’in 20 yılı aşkın deneyimiyle geliştirdiği T.C. Merkez Bankası lisanslı Sanal POS markası Paratika, Türk girişimcilik ve yatırımcılık ekosisteminde yeni bir dönem başlattı. Takasbank iş birliği ile Türkiye’de hayata geçirilen proje ile paya dayalı kitle fonlama platformları üzerinden girişimcilerin ve onlara destek olmayı seçen yatırımcıların yatırım ve ödeme işlemlerinin devlet kontrolünde, güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanıyor. Halihazırda sektörde kullanılan online ödeme altyapılarının ötesine geçen bu yenilikçi çözüm, yatırım ödemelerinin kredi kartı ile toplanmasına, hedeflenen yatırım tutarına ulaşılamadığında ya da hedefin üzerinde yatırım toplandığında yatırımcılara gerekli iade işlemlerinin hızla ve şeffaflıkla gerçekleştirilmesine imkân sağlıyor.

Paya Dayalı Kitle Fonlama Projesi kapsamında Takasbank, online fonlama platformları aracılığıyla toplanan fonları, girişim şirketlerine aktarılana veya yatırımcılara iade edilene kadar bloke eden emanet yetkilisi konumunda bulunuyor. Paratika imzalı online ödeme sistemi sayesinde ise yatırım ödemelerinin kredi kartı ile yapılabilmesi, hedeflenen yatırım tutarına ulaşılmadığında ya da fazla yatırım alındığında yatırımcıya iade edilebilmesi gibi prosedürlerin güvenle yürütülmesi sağlanıyor. Paya dayalı kitle fonlaması sisteminde girişimciler için toplanan fonlar, Takasbank tarafından bloke ediliyor ve bu sayede yatırımcıların paraları güvende kalırken yatırım süreci tamamlandığında Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) payları yatırımcılar adına kayıt altına alıyor. Kampanya dahilinde gereken fona erişilemediği durumunda ise yatırımcılara hiçbir kesinti olmadan ödemeleri iade ediliyor.

“Proje sayesinde 20 girişim 42 Milyon TL’lik fon topladı”

Projenin tanıtımı için düzenlenen toplantıda konuşan Payten Türkiye Ülke Müdürü ve Paratika CEO’su Burak Kutlu, dünyada çok yaygın olarak kullanılan yeni nesil finansman modeli kitlesel fonlamanın Türkiye’de her gün daha da popülerleşerek gündeme geldiğini belirterek, “Paratika olarak biz de Takasbank iş birliği ile gerçekleştirdiğimiz bu projede Payten’in global desteği ve güçlü Ar-Ge yapısı sayesinde gerekli tüm özelleştirmeleri yaparak öncü bir çözüm geliştirdik. Projemiz kapsamında, paya dayalı kitle fonlama konseptiyle çevrim içi ortamda girişimcilerle bir araya gelen ve projeleri seçen yatırımcıların kredi kartı ile kolaylıkla yaptıkları yatırım/ödeme işlemlerinin devlet kontrolünde, güvenilir ve şeffaf bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Özel Ar-Ge ekibi atayarak oluşturduğumuz ve 7/24 destek sağladığımız bu sistem sayesinde hem Türk girişimcilere katkıda bulunuyor hem de yatırımcıları koruyoruz. Halihazırda 14 kitle fonlama platformunun entegre edildiği proje sayesinde 20 girişim toplam 8.000’in üzerinde yatırımcının desteği ile ihtiyaç duyduğu 42 Milyon TL’lik fona ulaştı. Ülkemizde innovasyon ve girişimcilik ekosisteminin hakkettiği potansiyele ulaşmasına büyük katkıda bulunacağına inandığımız böylesi önemli bir projeyi hayata geçirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. DNA’mızdaki dayanışma alışkanlığımızı dijital dönüşümden geçirdiğimizi söyleyebiliriz.” dedi.

“Kitle Fonlama Sistemi adeta bir devrim niteliğinde olan birçok yenilik barındırıyor ve 2022’nin en çok konuşulacak finansal başlıkları arasında yer almaya aday”

Takasbank Ödeme ve Transfer Hizmetleri Direktörü Sait Zekeriya Özgel toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Milli ekonomimizin sağlıklı ve tabana yaygın bir şekilde büyümeye devam edebilmesi için gerekli olan unsurlardan birisi de yeni girişimlerin sayısının arttırılabilmesidir. Girişimcilerin projelerini hayata geçirebilmelerinin önündeki engellerin en önemlileri ise fon bulma zorlukları ve fonlama maliyetleridir. Türk girişimcilik ekosistemi için adeta bir devrim niteliğinde olan “Kitle Fonlama Sistemi” ucuz, teminatsız ve hızlı fonlama imkanı sunmasıyla dikkat çekerken, sistemin alternatif yatırım alanları arayan vatandaşlarımıza sunduğu birçok ayrıcalık arasında “güven” unsuru öne çıkmaktadır. Yatırımcılar ile girişimcileri bir araya getiren SPK onaylı dijital platformların bu güveni sağlayabilmelerinin ardında ise, toplanan fonların direkt girişimciye aktarılmak yerine Takasbank’ta kampanyalar sonuçlanana kadar emaneten blokede tutulması ve başarılı olan kampanyalarda dağıtılan payların MKK’da kayden saklanıyor olması yer almaktadır. Bankamız ilki 2019 ve sonuncusu 2021 yılında SPK tarafından yayımlanmış olan Kitle Fonlama Tebliği’nde ismi zikredilerek Emanet Yetkilisi sıfatıyla görevlendirilmiş ve bu görevle yatırımcıların kampanyalara fon aktarabilmesi için mevcutta sunmakta olduğu Türkiye’nin en hatasız ve hızlı EFT hizmetinin yanına 7/24 yatırım yapılabilmesi için Kredi Kartı ödeme altyapısını da kurmak üzere ülkemizin önde gelen hizmet sağlayıcıları ile görüşmelere başlamıştır. Görüştüğümüz firmalar arasında yer alan Payten’in Sanal POS çözümü olan Paratika, sistemimize özgü sunmuş olduğu özel çözümler ve projenin diğer paydaşlarıyla başarılı entegrasyon kabiliyetiyle öne çıkmış, 19 Haziran 2020 tarihinde kurumlarımız arasında imzalanan sözleşme ile de bu alandaki işbirliğimiz başlamıştır. Sistemimize özel benzersiz bir dizayn geliştiren Paratika firması, 7/24 destek veren ekibiyle birlikte bugüne kadar sistemin hatasız çalışabilmesi adına kendini sürekli geliştirmiş ve halen geliştirmeye devam etmektedir. Kitle Fonlama Sistemi, ilk verilerin oluşmaya başladığı 2021 yılını başarıyla geride bırakırken, 2022’nin en çok konuşulacak finans başlıklarından birisinin de Kitle Fonlama Sistemi olacağına yürekten inanıyor ve Takasbank olarak bu ilgi çekici alana desteğimizin artarak devam edeceğinin müjdesini buradan duyurmak istiyorum.”

“Güven ve şeffaflık unsurunu girişimcilere ve yatırımcılara sunuyoruz”

Paya dayalı kitle fonlama platformlarından fonbulucu kurucusu Hakan Yıldız da Paratika online ödeme sistemini platformlarına entegre ederek Türkiye’de girişimcilik ve yatırımcılık ekosistemini daha da geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Dünyanın her yerinden yatırımcıyı ve yabancı sermayeyi ülkemize çekmenin en büyük hedefleri olduğunu vurgulayan Yıldız, “Paratika’nın geliştirdiği online ödeme sistemi sayesinde kredi kartı ile hızlı ve kolay yatırım yapılabilmesinin yanı sıra ekosistemin büyümesinde en önemli etken olan güven ve şeffaflık unsurunu hem girişimcilere hem de yatırımcılara sunma fırsatını yakalıyoruz. Kitle fonlama sistemi dünyadaki hızlı gelişimiyle çok iyi rakamlara ulaştı. 11 Mayıs 2021’de ilk ödememizi aldığımız sistem, o tarihten bugüne dek 20 girişimle 42 Milyon TL’nin üzerinde yatırıma ulaştı ve tıpkı dünyadaki gibi ülkemizde de gelişimini sürdürüyor. Sistemde kredi kartı kullanımı yani online ödemelerin hacmi de gittikçe daha geniş bir yer kaplıyor. Biz 2017 yılında kitle fonlama sistemini hayata geçirmek üzere yola çıktığımızda bize güvenen ve 4 yıla yakın bir süre yüksek bir hacim göstermemesine rağmen projeden desteğini çekmeyen tek firma Paratika oldu. Bu yıl minimum 200 Milyon TL’lik yatırım hacmi hedefimiz var ve şimdiden bunun 42 Milyon TL’sini gerçekleştirdik. Ayrıca bu süre zarfında 85 dakikada ulaşılan 2,7 Milyon TL, 327 dakikada ulaşılan 11 Milyon TL yatırım miktarı gibi rekorlara da imza attık. Yarısından çoğu kredi kartı ödemesiyle gerçekleşen bu yatırımların bu hızla seyretmesinde Paratika’nın güvenli ve pratik altyapısının önemi büyük. Bu sistem ile daha çok girişimin finansmanına katkı sağlayacak, Türkiye’den daha çok unicorn girişimler çıkarmanın yolunu açacak ve girişimlerin yurt dışına ihraç edilmesinin gururunu birlikte yaşayacağız.” şeklinde konuştu.

“Bu ödeme sistemi ile ihtiyaç duyacağımız fonu güven temelinde toplayabileceğiz”

Yüksek teknoloji şirketi Sensiball VR kurucu ortağı Uğur Kafadar ise konuşmasında “Sensiball VR olarak spor alanında benzersiz yüksek teknoloji projeleri geliştirmek üzere Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmaları yapıyoruz. Çalışmalarımız sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, antrenman simülasyon çalışmaları, giyilebilir teknolojiler, görüntü algılama ve işleme, elektronik tasarım ve yapay zekâ ile takım yönetim sistemleri üzerine yoğunlaşıyor. Başta futbol olmak üzere, spor teknolojileri alanında söz sahibi uluslararası bir şirket olmak ve Türkiye’nin her alanda yapmayı hedeflediğimiz teknolojik atılımı bize inanan yatırımcılarımızla birlikte gerçekleştirerek yepyeni bir evreni tasarlamayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl bir anda popüler olan ve gündemimize hızla giren bu konuyu ilk gören, kitle fonlama sistemi oldu. Girişimcilerin tüm enerjisini tüketen klasik yatırım sistemlerine yeni bir soluk getiren, daha hızlı ve güvenilir yatırıma alan açan fonbulucu sayesinde biz de yatırımcıya erişme imkanı bulduk. Paratika’nın sunduğu online ödeme sistemi de bize kredi kartıyla yapılan tüm ödemelerdeki hassasiyetten kaynaklı sıkıntıları, çekinceleri yaşatmadan yatırım alabilme fırsatı sağladı. Sisteme duyduğumuz güven sayesinde biz de bir yandan yatırımcı olduk. Hedefimize ulaşmak için ihtiyaç duyduğumuz fonu güven ve şeffaflık temelinde toplamaktan, süreci doğru yöneten iş ortaklarıyla çalışmaktan mutluluk duyuyoruz.”