ÖZEL RÖPORTAJ: GKG Ventures, Türk fintech girişimlerinin dünyaya açılmasına destek olacak

Örnek Resim

Fintech DÜNYASI – ÖZEL RÖPORTAJ

Hollanda merkezli global bir finansal hizmetler grubunun risk sermayesi şirketi olan GKG Ventures, 2022 yılının ilk ayında Türkiye girişim ekosisteminde faaliyet gösteren girişim sermayesi kuruluşu Boğaziçi Ventures ile iş birliği yaptığını açıklamıştı. İş birliğinin odak noktasında ise fintech yatırımları yer alıyor.

GKG Ventures’ın yatırım planları, Türkiye hedefleri ve girişimlere sunduğu desteklerini GKG Ventures Managing Director’ü Baran Engür ile konuştuk.

● GKG Ventures ve Boğaziçi Ventures iş birliğinin hikayesinden bahsedebilir misiniz? Bu iş birliği nasıl bir ihtiyaçtan yola çıkarak kuruldu?

Bu ortaklığa adım atarken en önemli hedefimiz, ülkemizdeki kurulmuş girişimlerin gerçek potansiyellerini ortaya çıkararak fintek ekosistemine katkıda bulunmaktı. Bence finansman, başarılı bir girişimin bir adım öteye ilerleyebilmesindeki tek ihtiyaç değil. Kendini geliştirme yolunda olan girişimler gerçek potansiyellerine ulaşmak için yeterli desteği bulmakta zorluklarla karşılaşıyor. Buradaki açığı kapatmak amacıyla, GKG Ventures ve Boğaziçi Ventures olarak güçlerimizi birleştirerek bu ihtiyaca cevap verme hedefiyle yola çıktık. Girişimlerin başarıya ulaşmasında doğru yatırımcılarla bir araya gelmelerinin payı büyük. Yatırımcılar, girişimleri desteklerken yol gösterici olmalı ve deneyimlerini en iyi şekilde aktararak başarılı girişimlerin hedeflerine ulaşmalarında itici güç olmalılar. GKG Ventures’ın global kas gücü ve Boğaziçi Ventures’ın Türkiye ekosistemindeki tecrübeleri, girişimlerin başarıya ulaşmasını sağlamakla kalmayıp ekosistemde de büyük etki yaratacak. Her yatırım ve girişim, bu ekosistemin birbirini tamamlayan parçaları.

● Sonraki dönem için hedefleriniz neler? Bu iş birliğinin Türkiye haricindeki bölgelere yayılmasını amaçlıyor musunuz?

Bu iş birliğiyle ekosistemi genel anlamda etkilemeyi hedeflemekle birlikte, çalışmalarımızın olabildiğince fazla bölgeye yayılmasını temenni ediyoruz. İlk etapta öncelikli hedefimiz Türkiye ve Güney Doğu Avrupa olmakla birlikte sonraki adımlarımızda Avrupa’nın kalanı ve Asya bölgelerinde de faaliyetlerimizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Türkiye, buradan çıkan girişimlerle birçok başarıya ulaşmış bir ülke. Ülkemizdeki potansiyelin farkında olarak bu girişimlerin yurt dışına açılmasında destek olmak istiyoruz. Türkiye’den başlayarak Avrupa ve Asya’da büyük ölçüde etkiye yol açmak ve daha fazla girişime yolculuklarında katkı sağlayarak ekosisteme değer katmak istiyoruz.

● Girişimcilik ekosistemine değer katmak için finansal desteğin yanı sıra ne gibi çalışmalarda bulunuyorsunuz?

Finansal destek, girişimlerin başarıya ulaşmasındaki ihtiyaçlarından yalnızca biri. Girişimcilerin ihtiyaçlarını yalnızca finansal desteğe indirgemek, ihtiyaçların genel anlamda karşılanmasında yetersiz kalacaktır. Ekosistemde kendini ve potansiyelini kanıtlamış bir girişimin finansal desteğe olduğu kadar strateji, risk yönetimi, dikey ve yatay büyüme, teknoloji, hukuk, uyum süreçleri, insan kaynakları, pazarlama, kurumsallaşma ve yönetici mentorluğu gibi birçok konuda da desteğe ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle, GKG Ventures olarak ihtiyaçları anlamak ve karşılamak konusunda deneyimimize ve yetkinliğimize güveniyoruz. Başarı yolculuklarında girişimcilere finansal destekten daha fazlasını sağlıyoruz. Potansiyeline inanarak yatırım yaptığımız her girişime yol gösterici olmanın önemine inanıyor, Grubumuzun içindeki uluslararası tecrübeye sahip yöneticilerimize erişim sağlıyoruz.

Bir girişimi başarılı yapan başlıca özellikler nelerdir? Sizin yatırım yapacağınız girişimleri seçerken dikkat ettiğiniz belirleyici kriterler hangileridir?

Bir girişimin başarıya ulaşması demek, amaçlarına ulaşmalarının yanı sıra ekosistemde bir etkileri olmasıyla da ilgilidir. Bir fark yaratabilmek, benzer girişimlerden ayrılarak geldikleri konumda hep bir adım sonrasını planlamak girişimin potansiyelini kanıtlar. GKG Ventures, fintek çözümlerine yenilikçi yaklaşımlarda bulunan, start-up ve scale-up girişimlerine yatırım yapıyor. Bu girişimlerin uluslararası büyüme odaklı olması bizim gibi global kas gücü kuvvetli olan bir şirket için önem taşıyor. Birden fazla pazara odaklanan girişimler bizim için öncelikli durumda. Girişimcinin hedefleri, vizyonu, sorunlara yaklaşım şekli gibi unsurlar da kriterlerimiz arasında yer alıyor. Mevcut başarılarını her zaman bir adım öteye taşımakta kararlı girişimler, yatırım yaparken diğerlerinden en çok ayrılanlar oluyor.

Start-up girişimcileri ve yatırımcılara tavsiyeleriniz nelerdir?

Girişimcilere vizyonları, hedefleri, istekleri ve ihtiyaçları konularında her zaman açık olmalarını tavsiye ediyoruz. Hedeflerini bilmek ve açık şekilde ifade edebilmek girişimin başarıya ulaşmasında önemli bir etken. Her zaman daha fazla gelişmek ve geliştirmek bir amaç olarak edinilmeli. Büyük düşünmek ve hep bir adım sonrasını planlamak başarı getirir. Bu yolculukta arkalarına almak istedikleri desteği ise iyice araştırıp onlar için doğru bir yatırımcı olduğuna emin olmalılar. Finansal destek tek başına onları geleceğe taşımakta yeterli olmayacaktır. Doğru yatırımcıyla el ele vermek ise girişimcilere çok hızlı ve doğru büyümenin kapısını açar.

Yatırımcılara ise girişimlere şans vermelerini ve önceden de bahsettiğimiz şekilde desteğin çok katmanlı bir yolculuk olduğunu ele alarak yatırımlarını gerçekleştirmelerini öneriyoruz. Deneyim ve bilgilerini ortaya koyarak büyük gelişmelerin yol göstericisi ve destekçisi olabilmek elimizde. Türkiye ekosistemindeki büyüyen girişim ve yatırım potansiyelinden yararlanmak iki tarafın da elinde.