Ödeme sektörü, 2024’te beş başlığa odaklanacak

Ödemeler sektörü, önümüzdeki yıl 5 başlığa odaklanacak. Sektör, küresel ödeme altyapısının temellerinden düzenlemelere kadar bazı unsurları yeniden inşa edecek. Ödeme altyapısı sağlayıcıları ve diğer paydaşlar sektörün geleceğini şekillendirme fırsatına sahip olacak. İşte ödemeleri yeniden şekillendiren beş ana trend:

Altyapı yatırımları dönüm noktasında

Yenilik baskısıyla karşı karşıya olan ödeme sektörü, altyapıya daha fazla yatırım yapıyor. Bankalar, verimliliklerini artırmak ve dijital rakipleri ile rekabet etmek için altyapılarını güncelliyor ve buluta geçişlerini hızlandırıyor. Ödeme planları, çalışabilirliği artırmak, veri toplamayı genişletmek ve para transferi bilgilerini artırmak için daha zengin veri formatları sunuyor. Anında ödeme uygulamalarına olan küresel talep de artıyor.

Yeni ödeme yöntemleri ivme kazanıyor

Alternatif ödeme yöntemleri (APM’ler), dünya genelinde kartlardan pay alıyor. APM’lerin kişiden işyerine ödemelerde hızla büyüyeceği öngörülüyor. APM’ler sınır ötesi ödemelere de genişliyor. Çeşitli girişimler ödeme yöntemleri arasında birlikte çalışabilirlik sağlamaya yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Merkez bankası dijital para birimleri

Merkez bankaları, dijital para birimleri (CBDC’ler) üzerinde ciddi araştırmalar yapıyor. 2030’a kadar birçok CBDC’nin dolaşıma girmesi bekleniyor. CBDC’ler, finansal erişimin yanı sıra programlanabilir ödemeler ve akıllı sözleşmelere entegrasyon gibi olanaklar sunabileceği belirtiliyor.

Açık bankacılık potansiyelini gerçekleştirebilir

Açık bankacılık; düzenleyici çerçeve, gelişmiş ödeme altyapısı ve cazip piyasa koşulları ile desteklendiği yerlerde başarı elde ediyor. ABD’de ACH işlemlerinin hızlanması, açık bankacılığın fintech’lerin müşterileri daha hızlı kabul etmelerine yardımcı oldu. Avrupa’da ise PSD3, açık bankacılığı daha da genişleterek benimsemeyi teşvik ediyor.

Düzenleyiciler çıtayı yükseltiyor

Hükümetler, ödemeleri düzenleme konusunda daha etkin hale geliyor. ABD, Avrupa ve önde gelen ülkeler, dolandırıcılığı azaltmak ve tüketici haklarını iyileştirmek için yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor. Gelecek yıl birçok ülkede ödemeler ile ilgili yasa düzenlemelerinin yürürlüğe girebileceği ifade ediliyor.