Muhasebe yazılımı Sage’e ‘pahalı abonelik’ suçlaması

Muhasebe ve bordro yazılım şirketi Sage’e pahalı abone paketleri ile ilgili suçlama yapıldı. Kullanıcılar, platformun kendilerini pahalı abonelikleri kabul etmeye zorladıklarını iddia etti.

Financial Times’ta 30 Aralık 2022’de yayımlanan bir raporda Birleşik Krallık’taki işletmeler Sage’in kendilerini pahalı aboneliklere kaydolmaya veya muhasebe paketlerini erişimi kaybetme riskine girmeye zorladığı kaydedildi.

FT’ye göre, Sage yazılımını kullanan küçük işletmeler, aylık aboneliklere geçişin abonelik fiyatını artırmanın bir yolu olduğunu belirtirken; Sage bunu reddetti.

Sage’in 30 Eylül’e kadar yazılıma erişimi keseceğini bildirmesinin ardından birçok küçük işletme, verilere erişimini sürdürmek için aboneliklerini yükseltti.

Kalıcı lisanslar, Sage’in hüküm ve koşullarına göre 15 yıllık bir süreye sahip. Şirket söz konusu kararın tüketici verilerinin korunmasına yönelik olduğunu açıkladı.

Muhasebecilik mesleği kriz yaşıyor

Diğer yandan Birleşik Krallık ve ABD’de yayımlanan raporlara göre muhasebecilik mesleği bir krizin içinde. OpenEnvoy CEO’su Matt Tillman, 2022 yılının başlarında yaptığı bir açıklamada, “Mesleğe geçiş yapan çok fazla insan yok ve emekli olan birçok insan var” ifadelerini kullanmıştı.

Denetim ve muhasebe işlerinde rekor sayıda açık pozisyon bulunurken, bu pozisyonların dolması ciddi zaman alıyor.

Wall Street Journal (WSJ) raporuna göre, pozisyonlara başlayan yeni muhasebe sayısı 2022 yılında yüzde 15,9 düşüş kaydetti.

Öte yandan araştırmalar, gelecek üç yıl içinde tüm işletmeler arası faturaların yüzde 50’ye yakınının insan müdahalesi olmadan kesileceğini, işleneceğini ve ödeneceğini öngörüyor.