Kripto piyasasına ‘işlem vergisi’ ve ‘sermaye şartı’ geliyor

Örnek Resim

Kripto para piyasasının yasal zemine oturtulması için hazırlıklar devam ediyor. TRT Haber’de yer alan habere göre düzenleme kapsamında kripto varlıklar tanımlanacak. Düzenlemede işlem vergisi alınmasının ve böylece kara para aklanmasının önüne geçilmesinin hedeflendiği belirtildi.

Sermaye şartı hazırlığı

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), kripto varlıkların ihracına yönelik esasları belirleme yetkisine sahip olacak. Kripto para işlemi yapan borsalara sermaye şartı getirilecek ve kuruluş sürecinde teminat istenecek.

Düzenlemeyle kripto piyasasında belli sınırı geçen kazançlardan işlem vergisi alınması planlanıyor. Yeni düzenlemeyle kripto varlıklarının üzerinden kara para aklanmasının önüne geçilmesi hedefleniyor.

Varlık ihracına yönelik ilkeler belirlenecek

Varlık ihraç ve dağıtımını yapanlar ile yatırımcıların uyacakları ilkeler belirlenecek. Düzenlemede, varlık saklama hizmetinin hangi koşullarda kimler tarafından gerçekleştirileceği de yer alacak. Sektördeki mevcut şirketlere alt yapı çalışmaları için belirli bir süre verilecek.

Teklif, bakanlık ve yatırım şirketlerinden elde edilen bilgiler neticesinde son haline getirilecek. Yasal düzenlemenin yeni yılda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne getirilmesi bekleniyor.