İşte oyun alışverişlerinde en çok tercih edilen ödeme yöntemi

Her yaş grubunun ilgi gösterdiği oyun ve oyun içi alımlar, 2022 yılında da ivme kazanmaya devam ediyor. Türkiye’nin öncü oyun ve e-ticaret sitelerinden oyunfor.com’un sağladığı bilgilere göre en çok tercih edilen ödeme yöntemi halen kredi kartı.

Mobil ödeme, banka havalesi / EFT’si, taksitli kredi kartı ve çeşitli diğer ödeme yöntemleri ile 7/24 kesintisiz ve güvenilir alışveriş olanağı sağlayan oyunfor.com’un istatistiklerine göre oyun alışverişlerinde çok tercih edilen ödeme sistemi %69 ile kredi kartı. Bunu sırasıyla banka havalesi ve ön ödemeli kartlar takip ediyor. Konuyla ilgili oyunfor.com’dan gelen açıklamaya göre; kullanım kolaylığı, ‘sanal kart’ aracılığıyla limit belirlenebilmesi, işlemlerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilmesi kredi kartının en çok tercih edilen ödeme sistemi olmasını sağlıyor. Kredi kartını takip eden banka havalesi yönteminin güvenilirliği ise kullanıcıların ödeme yaptıktan sonra herhangi bir güvenlik problemiyle karşılaşmalarının önünü kesiyor.

Kredi kartı ilk sırada
Ödeme sistemlerinin demografik dağılımına baktığımızda aşağıdaki gibi bir tablo ortaya çıkıyor:

ÖDEME SİSTEMİKULLANIM ORANI
Kredi Kartı%69
Banka Havalesi / EFT%25
Ön Ödemeli Kartlar%4
Mobil Ödeme%1
Diğer%1

Tüm bu ödeme sistemleriyle yapılan harcamalardaki ortalama sepet tutarı ise 250 TL civarında.

Kredi kartı kullanımında lider Ankara!
İllere göre ödeme sistemlerinin dağılımına bakıldığında kredi kartının en çok tercih edildiği şehrin %88 ile Ankara olduğu görülüyor:

ANKARAİSTANBULİZMİR
Kredi Kartı%88%54%85
Banka Havalesi / EFT%11%35%14
Ön Ödemeli Kartlar%1%9%1
Mobil Ödeme%1
Diğer%1

Ödeme yaş aralığı
2022 yılının ilk üç ayındaki dağılım incelendiğinde ödemelerdeki yaş aralığı aşağıdaki gibi listeleniyor:

YAŞORAN
18-21%8
21-30%45
30 ve üstü%47

Cinsiyete göre ödeme dağılımı
Eldeki veriler incelendiğinde dijital ödeme yoluyla yapılan alışverişlerin %71’inin erkekler, %29’unun ise kadınlar tarafından gerçekleştirildiği görülüyor.