Huobi Blockchain ve Kripto Para Zirvesi 30 Mayıs’ta

Huobi: Web3 depolama endüstrisinde muazzam büyümeler görülmek üzere

Dünya çapındaki depolama talebinin katlanarak artmasıyla birlikte hem kişisel hem de kurumsal kullanıcılar, özellikle veri gizliliği endişeleri arttıkça, merkezi depolama sağlayıcılarından uzaklaşarak ihtiyaçlarını karşılamak için Web3 depolama teknolojilerine yönelecekler. Huobi Araştırma Enstitüsü tarafından yayınlanan yeni bir rapora göre, NFT endüstrisi ve Metaverse’den gelen depolama taleplerine ek olarak bu trend, büyük sermaye yatırımları ve gelişen Web3 depolama endüstrisinde büyüme için zemin hazırlıyor.

“Web3 Storage — Massive Growth and Capital Gains with Arweave, Filecoin and Stratos” (Web3 Depolama — Arweave, Filecoin ve Stratos ile Muazzam Büyüme ve Sermaye Kazançları) başlıklı rapor, Web3 depolamayı, kullanıcıların kendi verilerini arşivlemelerine, almalarına ve korumalarına olanak tanıyan blok zincirde merkeziyetsiz depolama olarak tanımlıyor.

Raporda, Web3 depolama, sistem mimarisine dayalı olarak ağ depolama, P2P ve koordinasyon platformu olmak üzere üç temele ayrılıyor. Ağ depolama temeli, ağ üzerindeki depolama hizmetini doğrular. P2P depolama, düşük maliyetli, kullandıkça öde depolama hizmeti sağlarken koordinasyon platformu, Web2 ve Web3 platformlarının birleşiminden kaynaklanan düşük maliyetli bir depolama planı olarak işlev görür. Sırasıyla Arweave, Filecoin ve Stratos tarafından temsil edilen üç teknoloji türü, her birinin artıları ve eksilerine ek olarak özellikleri açısından ayrıca inceleniyor.

Rapor, Arweave’in şimdiye kadar tek seferlik bir ücretle kalıcı depolama sağlamaya yönelik bir çözüme ulaşan tek protokol olduğu sonucuna varıyor. Filecoin’in dezavantajları, hizmet süresinin dolması ve yenileme ücretleri ihtiyacı şeklinde ortaya çıkarken, Stratos, hala geliştirmenin ilk aşamalarında olan merkezi olmayan bir bilgi işlem ağı olarak, verileri depolamak için zincir üstü depolama sağlayıcılarını kullanır ve ağ hızlandırmasını diğer zincirlere dış kaynak sağlar.

Rapor, her üç teknoloji türünün de gelecekte, yasal sözleşmeler ve Arweave gibi kalıcı bir depolama çözümü gerektiren mülkiyet kanıtı sözleşmeleri gibi hayati bilgi varlıklarıyla birlikte kurumsal depolama pazarında bir blok zinciri segmenti oluşturacağını tahmin ediyor.

Huobi Araştırma Enstitüsü Araştırmacısı ve raporun yazarı Dave Chan, “Web3 depolama, geleceğin depolama taleplerine etkili ve düşük maliyetli bir çözümü temsil ediyor” dedi. “Geliştirici ve zincir üstü faaliyet, pazarın bu büyüyen alanı benimsemesini yansıtacak ve sermaye yatırımı da bunu takip edecek.”