hiWorld, girişimcilere ve yatırımcılara kapılarını açtı

Girişimcilik ekosisteminde yüksek etki ve değer yaratmanın yanında girişimleri uçtan uca desteklemek üzere sektörün deneyimli isimleri tarafından kurulan ve girişimcinin ihtiyaç duyabileceği tüm bileşenleri bir araya getiren yüksek etki platformu High Impact World – hiWorld, kapılarını girişimcilere ve yatırımcılara açtı. Yatırımcıları arasında Gedik Yatırım, Inveo Yatırım Holding, Boğaziçi Ventures’ın yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi Ömer Yücel, Farmavita İlaç’ın Kurucusu İzzet Halyo, Figopara’nın Kurucu Ortağı Koray Bahar, Koray Bahar ile birlikte Foriba exit’ini yapan yatırımcı Figopara & Trendbox Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bilgen, helo! Kurucu Ortağı ve CEO’su Orhan Bayram, hiVC CEO’su Bora Şahinoğlu, Magna Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Akar, TheLifeco’nun Kurucusu Ersin Refik Pamuksüzer, Turkish Yatırım Genel Müdürü Tevfik Metin Ayışık, Thread and Motion CFO’su Haluk Nişli ve deneyimli girişimci & melek yatırımcı Alican Kaya bulunuyor. Erken aşama girişimlere odaklanan ve girişimlerin tüm ihtiyaçlarına 360 derece bakış açısıyla yaklaşan hiWorld, girişimcilere sadece para değil bilgi ve tecrübe de aktararak, değer katacak.

4 farklı yapı ile her aşamada girişimcilerin yanında

hiVC, hiBoost, Startup Borsa ve helo! adlı 4 yapının bileşiminden oluşan hiWorld, yüksek etki platformunda; hiVC GSYO, startupların iş modellerini geliştirip küresel başarılarını artırmak üzere değer yaratan bir girişim sermayesi yatırım ortaklığı olarak konumlanıyor. hiVC çatısı altında erken aşama girişimlere yatırım yapmanın yanı sıra gelişimleri için tüm süreçlerde destek de sağlanırken, hiBoost’ta ise henüz yatırıma hazır olmayan ama globalde başarı potansiyeli olan kazanan iş modellerine ve ekiplere destek veriliyor. Startup Borsa da girişimci ile yatırımcının dijitalde buluşma noktası. Girişimci ve yatırımcıya erişim süreçlerini hızlandırırken, girişimlerin bilgi ve veri noktası olarak konumlanıyor. helo! ise girişimcilik dünyasının tüm paydaşlarına yönelik tekrarlanabilir süreçler sağlayan bir girişimcilik platformu olarak hayata geçirildi. Türkiye’de ve globalde yüksek etki potansiyeline sahip girişimleri arayan, değerlendiren ve yatırımcılarıyla bir araya getiren bir platform olan helo!, bugüne kadar 120 ülkeden 3 binin üzerinde girişimi yatırımcıyla da buluşturdu.

Bahar: Yüksek etki ve değer yaratmak üzerine bir dünya kurduk

hiWorld’ün lansman toplantısında TheLifeco’nun Kurucusu Ersin Refik Pamuksüzer’in hoş geldiniz konuşmasının ardından sözü alan Figopara Kurucu Ortağı & CEO’su ve hiVC Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Koray Bahar, şunları söyledi: “Son 10 yıldır iş dünyası, ülkemizde gün geçtikçe daha da gelişen girişimcilik dünyasının etkin çalışmalarıyla ciddi bir dönüşüm içerisinde. Artık ülkemizin global pazarlarda rekabet eden milyar dolarlık şirketleri var. Ancak biliyoruz ki ekosistemimiz bundan çok daha fazla potansiyele sahip. Bugün Türkiye’de 50’nin üzerinde VC, 20’nin üzerinde melek yatırım şirketi ve 80’in üzerinde hızlandırma programı mevcut. Bunların hepsi ayrı ayrı hareket eden yapılar ama hepsi birlikte hareket ettiğinde ve iş birliklerini artırdığında tüm bu yapıların ürettiği değer de katlanarak artıyor ve daha anlamlı hale geliyor. Bizler de bu ihtiyaçtan yola çıkarak girişimcilerin, yatırımcıların ve ekosistem paydaşlarının ihtiyacı olan tüm bileşenleri bulabileceği yüksek etki ve değer yaratmak üzerine bir dünya kurduk. Adını da ‘hiWorld – Yüksek Etki Dünyası’ olarak belirledik. hiWorld çatısı altında erken aşama girişimlerin tüm ihtiyaçlarına 360 derece bakış açısıyla yaklaşırken, girişimlere nakit yatırım dışında bilgi ve tecrübelerimizi de aktaracağız. Tüm paydaşlarımızı bu yapının bir parçası olmaya davet ediyoruz.”

Topaç: Ülkemizde yeni nesil girişimcilik dünyası yükselen değer

Gedik Yatırım & Inveo Yatırım Holding CEO’su ve hiVC Yönetim Kurulu Başkanı Onur Topaç ise geçen yıl dünya genelinde 621 milyar dolarlık yatırımın teknoloji şirketlerine aktarıldığına; unicorn olarak bahsedilen milyar dolar değerlemeyi aşan şirket sayısının önceki yıla oranla yüzde 69 artarak 1000’e ulaştığına dikkat çekerek, şöyle konuştu: “Ülkemizde de yeni nesil girişimcilik dünyası yükselen bir değer. Bugüne kadar 100’den fazla girişime yatırım yapan yapılarda bulundum. Son 2 yılda 5 adet milyar dolara ulaşan unicorn’a ve 2 tane de decacorn’a şahit olduk. 2011-2020 yılları arasında girişimcilik dünyamız 754 milyon dolarlık yatırım alırken, bu tutar yalnızca 2021 yılında yaklaşık iki katına çıkarak 1,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Ülkemizin global pazarda öncü hale gelmesinin yanında lider olduğumuz oyun girişimciliği gibi sektörlerde de değer üreten girişimlere destek olmak üzere Inveo Yatırım Holding ve Gedik Yatırım olarak parçası olduğumuz hiWorld’ün; hayal aşamasından itibaren titizlikle inşa ettiğimiz, hayata geçmiş ve değer üretmeye başlamış bir platform haline gelmiş olmasından dolayı heyecanlıyız.”

Şahinoğlu: Fon büyüklüğümüzü 5 yılda 5’e katlamayı hedefliyoruz

hiVC ve hiBoost CEO’su Bora Şahinoğlu ise şu bilgileri paylaştı: “hiVC çatısı altında şu ana dek 11 girişime yatırımımızı tamamladık ve bu girişimlerin değer üretme süreçlerine aktif katkı sağlamaya başladık. Hedefimiz 5 yıl içerisinde fon büyüklüğümüzü 5’e katlamak, 100’ün üzerinde girişime yatırım yapan bir yapı olmak ve en az 1 tane unicorn adayı girişim çıkarmak. hiVC GSYO olarak yakın zamanda borsaya açılmayı ve küçük yatırımcıların da teknoloji girişimlerinde hissedar olarak yolculuğumuza ortak olabilecekleri bir hale gelmeyi hedefliyoruz. hiBoost olarak ise şu ana kadar 2 girişime yatırımımızı tamamladık. 5 yılda hedefimiz 80’in üzerinde girişimi bir sonraki aşamaya taşımak.”

Demiralp: Temel amacımız en büyük çekim noktalarından olmak

Startup Borsa CEO’su Levent Burak Demiralp “Ülkemizde 2011’den bu yana 1.500’ün üzerinde girişim tohum aşamasında 428 milyon dolarlık yatırım aldı. Bu aşamada Startup Borsa olarak bizler yatırım yapan melek yatırımcıların yatırım süreçlerinde kullanabilecekleri veriye dayalı bir platform ihtiyacını karşılıyoruz. Melek yatırımcıların elindeki hisseleri likite dönebilecekleri ve tekrar tekrar yatırım yapıp, girişimlerin yolculuklarına değer katabilecekleri ikincil pazaryeri oluşturduk. Şu ana kadar iyiyaşa. ve Evimdeki Psikolog Startup Borsa’da tanıştığı yatırımcılardan yatırım aldı. Önümüzdeki 5 yılda globalde en büyük girişimci ve yatırımcı çekim noktalarından biri olmak, exit süreçlerini kolaylaştırmak ve sayılarını artırmak temel amacımız” dedi.

Bayram: Ülke ve paydaş sayımızı artırarak değer üreteceğiz

helo! CEO’su Orhan Bayram da helo!’nun girişimcilerin ihtiyaç duyduğu araç-gereçler, destek mekanizmaları, yatırım, iş ağı ve pazara erişim noktasında bilgi birikimi, tecrübe ve deneyim platformu olarak hayata geçtiğine vurgu yaparak, “2015 yılından bu yana girişimcilik ekosisteminin farklı noktalarına dokunarak elde ettiğimiz tecrübelerimizle tüm paydaşların kullanabilecekleri ürünleri geliştiriyoruz. Bugüne dek 120’den fazla ülkede 3 bin girişimi yatırımcılarla buluşturduk. Kurumsal VC, melek yatırımcı, VC gibi çok sayıda yatırım kuruluşunun yatırım süreçlerinde aktif rol aldık. Önümüzdeki dönem hem ülke hem de paydaş sayımızı artırarak, ekosistemin gelişmesi ve büyümesi için değer üretmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.