Google, finans stratejisini değiştiriyor

Google, ekim ayında bankacılık projesi Plex’i sona erdirmesinin ardından yeni bir rota belirledi.

Şirket ödemeler bölümü için önemli bir ismi transfer etti. Eski Paypal yöneticisi Arnold Goldberg, bundan böyle Google’da görev yapacak. Goldberg, ödemeler bölümünün başkan yardımcılığı görevini üstlenecek.

Google Ticaret Başkanı Bill Ready, kripto para birimlerinin de dahil olduğu geniş bir finansal yelpaze için ekip kurduklarını açıkladı.

PayPal’ın eski COO’su Ready, 2019 yılında Google’a katılmış ve geçen yıl ödemeler bölümünün başına geçmişti. Arnold Goldberg ise Bill Ready’nin yardımcısı olarak görev yapacak.

Böylece Goldberg, uzun süre şirkette yönetici pozisyonunda çalışan ve geçen yıl görevinden ayrılan Caesar Sengupta’dan boşalan bir göreve adım atmış olacak. Sengupta, ayrılığının ardından fintech şirketi Arbo Works’ü kurdu.

“Banka olmak gibi bir niyetimiz yok”

Bill Ready, Bloomberg’e yaptığı açıklamada, “Biz banka değiliz, banka olmak gibi bir niyetimiz yok. Bazı geçmiş çabalar, zaman zaman farkında olmadan bu alanlara girerdi” ifadelerini kullandı.

Ready, Google’ın yalnızca belirli ortaklar için değil tüm tüketici finansmanı endüstrisi için birleştici olmak istediğini kaydetti.

Ready, Google’ın dijital biletler, havayolu geçiş kartları ve aşı pasaportlarını içeren ‘kapsamlı bir dijital cüzdan’ olmaya daha fazla odaklanacağını söyledi.

Kripto varlıklara da çok dikkat ettiklerini belirten Ready, “Kullanıcı ve satıcı talebi geliştikçe, biz de onunla birlikte gelişeceğiz.” ifadesini kullandı.

Google, arama ve diğer çevrimiçi hizmetlerdeki hakimiyetini finans dünyasına da aktarması beklenirken, şirket bu konuda başarılı olamadı. Şirket, Apple’ın finans dünyası ile ilişkisine göre oldukça geride kaldı.