FTX US, 400 milyon dolar yatırım aldı

Son dönemlerde kripto para piyasalarında yaşanan düşüşe rağmen, yatırımcıların dijital varlık endüstrisine ilgisi sürüyor.

Kripto para borsası FTX’in ABD iştiraki FTX US, ilk dış kaynak turunda 400 milyon dolar topladığını duyurdu.

FTX US’in yatırım turu 8 milyar dolarlık değerleme üzerinden gerçekleşti. Şirket böylece dünyanın en değerli kripto borsaları arasına yükselmeyi başardı.

Yatırım turuna Temasek, Ontario Öğretmenler Emeklilik Planı Kurulu ve SoftBank’ın Vision Fund 2 katıldı.

‘Kripto kışı’ endişe yaratıyor

Kripto paralarda yaşanan düşüşler yatırımcıların, ‘kripto kışı’ olarak bilinen daha sert kayıplar yaşanabileceği endişesini beraberinde getirdi.

FTX US başkanı Brett Harrison, “Kriptoda gördüğümüz tüm büyük yükselişlerle birlikte, düşüşlerin de olacağını beklemek zorundayız” dedi.

Düşüşün kripto paralara özgü olmadığını ve borsalarda da yaşandığını aktaran Harrison, “Sonunda bir geri sıçrama göreceğimizi düşünüyorum” ifadesini kullandı.

2021’de yedi kat büyüdü

FTX, 29 yaşındaki girişimci Sam Bankman-Fried tarafından 2019 yılında Hong Kong’da kurulmuştu. Şirketin değeri kısa süre önce 25 milyar dolara yükselmiş ve merkezini Bahamalar’a taşımıştı.

FTX US ise Mayıs 2020’de faaliyete geçmişti. FTX US’nin günlük işlem hacmi 2021’de yedi kat büyüdü ve Bitcoin’in rekor kırdığı Kasım ayında 800 milyon doları aştı.

1,2 milyon kullanıcısı olan şirket, geçen yıl spot kripto para işlemlerinden 67 milyar dolardan fazla gelir sağlamıştı.