Donuk alacak nedir?

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, kredilerle ilgili yönetmeliklerde değişikliğe gitti. Bankaların, ihtiyari olarak kredilerde bir borcun temerrüdü nedeniyle donuk alacak sınıfına dahil edilmesine ilişkin eşik 100 TL’den 2,500 TL’ye yükseltildi. Peki BDDK’nın düzenlemesi sonrası eşik tutarın artırıldığı ‘donuk alacak nedir? Donuk alacak ne anlama gelir?

Türkiye’de bankacılık sisteminde bankalara, 2017 yılında tüketici kredilerinin donuk alacak olarak sınıflandırılması olanağı sunuldu. Donuk alacak, kredilerin geri ödemesinde 3 aydan fazla gecikme yaşanması durumunun söz konusu oluyor. Yani 3 ay öndenmeyen krediler bankalarda donuk olarak nitelendiriliyor. Bir başka deyişle, banka açısından ödenme ihtimali düşük olan alacaklar ya da ödenemeyecek olan alacaklar için kullanılıyor.

Donuk alacaklarda ne kadar karşılık ayrılıyor?

Yapılan düzenlemeyle kredilerde 2.500 TL’nin altındaki alacaklar bankalar tarafından donuk olarak tanımlanabilecek ve finansal tablolarda bu şekilde gösterilebilecek. Bu oran tüketici kredilerinde ise 500 TL olarak uygulanacak. Ayrıca bankalar donuk sınıfına dahil olan kredinin yüzde 20’si kadar olan tutarı ayırması gerekiyor. Ödenmeyen süre 4 aya ulaşınca yüzde 50’sini; beşinci ve son aşamada ise yüzde 100’ünü karşılık olarak ayırması gerekiyor. Böylece bankalar geri ödenmeme riski olan kredilere karşı kendisini güvenceye almış oluyor. .