‘Dijital fonlama 2020’de vites büyüttü’

Son yıllarda girişimciler için alternatif bir finansal pazar  haline gelen kitlesel fonlama, pandeminin de etkisiyle 2020’de  yükselişini sürdürdü. Halihazırda 24 bini aşan üyesiyle, 2016 yılından  bu yana ödül/bağış temelli kitlesel fonlama çalışmaları yürüten  fonbulucu.com, dijital platformu üzerinden gerçekleştirilen fonlama  çalışmalarını değerlendirerek girişimcilerin yeni yatırım alanlarını  gözler önüne serdi. fonbulucu.com’un verdiği bilgilere göre, dijital  fonlama etkileşimleri 2020 yılında bir önceki yıla oranla ikiye  katlandı. Blim ve teknoloji başta olmak sağlık, tasarım, çevre, sosyal  sorumluluk ve eğitime yönelik girişimler ise yatırımcıların yeni  gözdesi oldu.

Kurulduğu günden bugüne kadar 180 Milyon TL’yi aşan fonlama talebi  alarak girişimci ve yatırımcılara 360 derece fayda sağlayan yenilikçi  bir finansman ve yatırımcılık sistemi oluşturan  fonbulucu.com, geçen  kısa sürede 5 Milyon TL fonlama yaparak kitlesel fonlama sisteminin  ülkemizdeki bilinirliğine katkı sağladı. Ülkemizdeki girişimcilik  ekosistemini geliştirmek üzere çalışan şirket, Türkiye’nin 2020 yılı  fonlama istatistiklerini açıkladı. Dijital platformları üzerinden  gerçekleştirilen kampanya ve fonlama çalışmalarını değerlendiren ve  girişimcilerin yatırım alanlarını gözler önüne seren fonbulucu.com’un  verdiği bilgiler, dijital fonlama çalışmalarının 2020 yılında vites  büyüttüğünü gösterdi.

Kitlesel fonlamada 2020 rekoru

Dijital çağın ürettiği yeni nesil finansal kaynaklar küresel bazda  yükselişe geçerken, kitlesel fonlama platformları da sürece  uyumlanarak 2020 yılında girişimcilere daha etkin ve işlevsel bir  biçimde ulaştı. Dünyada güçlü bir büyüme trendi yaklayan kitle fonlama  pazarını ülkemizde de geliştirmek üzere kolları sıvayan  fonbulucu.com’a göre, alternatif finansal kaynakların son yllardaki  gelişimi 2020’de pandeminin yarattığı dijital etkileşimle bir araya  gelince sektörün hareket alanı genişledi.

fonbulucu.com’un ödül/bağış bazlı kitle fonlama platformu olan
Reward’da 2019 yılında talep edilen fon miktarı 100.051.013 TL iken,
2020 yılında bu sayı 108.628.875 TL’ye çıktı.  Platformda toplanan fon  miktarı 2019’da 1.355.342 TL, 2020’de ise 2.784.594 TL olarak  ölçümlenerek iki kata varan artış gözlemlendi. fonbulucu.com, talep  ettiği fonun tamamını toplamayı başaran projeler için 2019 yılında
1.263.775 TL, 2020 yılında  2.699.284 TL fonlama gerçekleştirdi.
Platform 2019’da 19.417 üyeye ev sahipliği yaparken rakam 2020 yıl  sonunda – 25.000’e ulaşarak söz konusu yıllar arasında yükseliş  yönündeki korelasyon korundu.

2021 yılı ilk çeyreğinde Paya Dayalı Kitle Fonlama sisteminin  dijital fonlamalara eklenmesiyle girişimciler ile yatırımcılar daha  büyük bir hacimle bir araya gelecekler gibi görünüyor. Girişimcilerin  paylarını yatırımcılara satarak finansman toplaması şelinde  gerçekleşecek olan Paya Dayalı Kitle Fonlama sistemi henüz çalışmaya  başlamadan 2020 yılında fonbulucu.com’a gelen fonlama talebi 200  milyona yaklaştı. 1.905 yeni girişimci/girişim şirketi ve 532 yeni  yatırımcı sisteme kayıt yaptırken, 1.005 kampanya talebi oluşturuldu. SPK’nın lisanslaması akabinde bu girişimler yayınlanacak ve Türkiye  yepyeni bir fonlama ve yatırım modeli ile tanışacak.

Bilim ve teknolojiye yönelik girişimler başı çekti

Pandemi ile geçen 2020 yılı, girişimcileri krizi fırsata  çevirenler ve krizde tutunamayanlar olarak ikiye ayırırken, bu süreçte  e-ticaret, covid-19’a yönelik inovatif çözümler ile malzeme ve hizmet  üretimi, oyun ve dijitalleşme gibi konularda girişimlere ilgiyi  arttırdı. Kriz dönemi fiziki olarak insanlarla bir araya gelme  zorunluluğu olan yani temas gerektiren sektörlere ise talebi azaltarak  girişimcilerin yatırım arayışlarında online platformların öne  çıkmasını tetikledi. En çok ilgi gören alanlar sıralamasında bilim ve  teknoloji başı çekerken, sağlık, tasarım, çevre, sosyal sorumluluk ve  eğitime yönelik girişimler de yatırımcıların gözdesi oldu.  fonbulucu.com verileri, son yılların parlayan yıldızı oyun sektörüne  ve tarım alanındaki üretim teknolojilerine yönelik girişimlerin    önümüzdeki dönemde daha fazla ön planda olacağını ve Z kuşağı ile  kadın girişimcilerin etkinliklerinin artacağını da ortaya koydu.

Bir cevap yazın