Project_Callisto_Webex

Ay yolculuğunu sanal ortamda takip için kritik iş birliği

Lockheed Martin, Amazon ve Cisco ; NASA’nın Orion uzay aracı için benzersiz bir insan-makine arayüzü geliştirerek gelecekte astronotların uzak alan ses teknolojisi, yapay zeka ve tablet temelli video iş birliğinden nasıl faydalanabileceğini öğrenme fırsatı yakalayacak.

Callisto teknolojisi, NASA’nın Ay çevresinde gerçekleştireceği Artemis I insansız görevinde kullanılacak Orion uzay aracına entegre edilecek.

Callisto’da derin uzayda ses, video ve beyaz tahta iletişimi için ticari teknoloji kullanımının test edilmesi amacıyla Amazon Alexa ve Cisco Webex kullanılacak. Bu teknolojiyi içeren yararlı yükün geliştirilme ve entegrasyonunu, NASA için Orion uzay aracını tasarlayan ve üreten Lockheed Martin yönetiyor.

Callisto teknolojisi adını, Yunan tanrıçası Artemis’in arkadaşı olan Callisto’dan alıyor.

Uzay aracının faydalı yükleri arasında yer alacak Callisto, Lockheed Martin, Amazon ve Cisco mühendislerinin geliştirdiği özel bir donanım ve yazılım entegrasyonu ile Alexa’nın internet bağlantısı olmadan çalışmasına ve Webex’in NASA’nın Derin Uzay Ağı’nı kullanarak bir tablet üzerinden çalışmasına olanak tanıyan yenilikçi teknolojiler içeriyor.

Artemis I insansız bir görev olduğundan, Callisto’nun geliştiricileri NASA ile iş birliği içinde Houston’daki Johnson Uzay Merkezinde sanal mürettebat deneyimi oluşturacak.

Operatörlerin Callisto ile Görev Kontrol Merkezi’nden etkileşime geçmesini sağlayacak. Bu uzaktan etkileşimler sesli ve görüntülü iş birliği teknolojilerinin uçuş durumu ve telemetri bilgilerine erişim sunarak astronotların görevleri sırasındaki verimliliğine, durumsal farkındalığına ve Orion üzerindeki bağlı cihazları kontrol etme kabiliyetine nasıl katkı sağlayabileceğinin test edilmesine olanak tanıyacak.

Artemis I görevi boyunca gerçekleştirilen etkileşimlerin görüntüleri ve sesleri düzenli olarak Dünya’ya iletilerek mühendislerin araç üzerindeki sistemlerin performansını analiz etmesine ve bu etkileşimlerin halkla paylaşılmasına olanak tanıyacak.

Callisto teknolojisi aynı zamanda öğrencilerin, ailelerin, uzay meraklılarının ve halkın Artemis I görevine sanal ortamda eşlik etmesine de imkan tanıyacak.

Böylece Alexa özelliğine sahip cihazlardan “Alexa, beni Ay’a götür” komutu vererek görevi sanal ortamda takip etmek mümkün olurken Webex görüntülü iş birliği olanakları ise STEM eğitimi ve uzaktan ders etkinliklerine yönelik fırsatlar sunacak.

Artemis I görevinin NASA’nın Florida, Cape Canaveral’da bulunan Kennedy Uzay Merkezinden 2022’nin başında fırlatılarak Ay çevresinde görevini tamamlayıp geri dönmesi planlanıyor.

Artemis I gelecekte Ay’a ve derin uzaya yapılacak insanlı görevlerin temellerini atacak. Ayrıca NASA’nın Ay’a ilk kez kadın ve beyaz olmayan bir kişiyi gönderme hedefinin bir parçasını oluşturuyor.